Edukira joan

Andrate

Andrate
Andrate
Andrà
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaAndrate
Andrà
Jatorrizko izenaAndrate
Andrà
Posta kodea10010
ISTAT kodea001010
HerriburuaAndrate
Geografia
Koordenatuak45°31′38″N 7°52′49″E / 45.52736°N 7.880318°E / 45.52736; 7.880318
Mapa
Azalera9,31 km²
Altitudea836 m
MugakideakBorgofranco d'Ivrea, Chiaverano, Donato, Nomaglio eta Settimo Vittone
Demografia
Biztanleria479 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea51 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0125
Katastro kodeaA282
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.andrate.to.it

Andrate Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 479 biztanle ditu, 9,31 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Borgofranco d'Ivrea, Chiaverano, Donato, Nomaglio eta Settimo Vittone.

BiztanleriaUrtea4005006007008009001000110012001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 252 gizon, 216 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.46
0.00
 
95-99
 
0.00
0.40
 
90-94
 
2.31
1.19
 
85-89
 
3.70
4.37
 
80-84
 
2.31
5.95
 
75-79
 
8.33
7.94
 
70-74
 
5.56
11.11
 
65-69
 
9.26
11.51
 
60-64
 
9.26
9.13
 
55-59
 
8.33
10.32
 
50-54
 
8.80
6.35
 
45-49
 
8.33
3.17
 
40-44
 
3.24
2.78
 
35-39
 
3.70
3.17
 
30-34
 
3.70
7.14
 
25-29
 
3.24
5.16
 
20-24
 
5.56
4.37
 
15-19
 
4.17
2.78
 
10-14
 
5.09
2.38
 
5-9
 
1.85
0.79
 
0-4
 
2.78
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 802 etxebizitza zeuden: 248 (% 30,9) okupatuta eta 554 (% 69,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 89,4 jabetzan zeuden, % 7 alokairuan eta % 3,6 beste titulu batekin.

802etxebizitza (2021)
248okupatuak
554hutsik (% 69,1)

Erabilera (2021)

248
554
Okupatuak (248)Hutsik edo ez-okupatuak (554)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

89,4
Jabetzan (89,4)Alokairuan (7)Beste titulu batekin (3,6)

2024an 248 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 130 (% 52,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

248etxegune (2024)
130pertsona bakarrekoak (% 52,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide130
2 kide55
3 kide34
4 kide22
5 kide edo gehiago7

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]