Edukira joan

Assevent

Assevent
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Nord
BarrutiAvesnes-sur-Helpeko barrutia
Kantonamenducanton of Maubeuge-Nord
Izen ofizialaAssevent
Posta kodea59600
Geografia
Koordenatuak50°17′17″N 4°00′54″E / 50.2881°N 4.015°E / 50.2881; 4.015
Mapa
Azalera1,87 km²
Altitudea122 m, 151 m eta 141 m
MugakideakÉlesmes, Boussois, Maubeuge, Recquignies eta Rousies
Demografia
Biztanleria1.769 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 898 (%50,3) (%49,7) 887 alt_right
Dentsitatea946 bizt/km²
assevent.com eta ville-assevent.fr

Assevent Frantziako udalerria da, Nord departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 1.769 biztanle zituen 1,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Élesmes, Boussois, Maubeuge, Recquignies eta Rousies.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
AsseventAssevent
Població amb 4202 habitants (2000)Rousies (1,7 km)
Població amb 2355 habitants (2000)Recquignies (1,9 km)
Població amb 3318 habitants (2000)Boussois (2,1 km)
Població amb 876 habitants (2000)Élesmes (2,5 km)
Població amb 32667 habitants (2000)Maubeuge (2,9 km)
Població amb 562 habitants (2000)Cerfontaine (3,0 km)
Població amb 749 habitants (2000)Mairieux (3,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,8 °C-koa da, 15,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 877 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 9,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Hilaire-sur-Helpe udalerrian dago, 17,1 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 802,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,5 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,3 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,2 °C) eta hotzena urtarrila (3,2 °C). Urteko prezipitazioa 852 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (95 mm) eta lehorrena apirila (53 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,27 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,6 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,9 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Assevent)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.2 3.6 6.4 9.4 13.2 16.2 18.2 17.8 14.3 10.7 6.7 3.9 10.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 79 68 66 53 63 70 72 80 60 71 76 95 852
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,6+1,1+1,2+0,9+0,9+0,9+0,7−0,1+0,1+0,8+0,6
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea030060090012001500180021001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 887 gizon, 898 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
1.13
 
90-94
 
0.00
1.69
 
85-89
 
2.78
2.25
 
80-84
 
3.34
5.64
 
75-79
 
5.46
4.51
 
70-74
 
5.57
3.95
 
65-69
 
7.13
5.07
 
60-64
 
4.45
4.51
 
55-59
 
6.12
5.64
 
50-54
 
6.68
9.58
 
45-49
 
6.68
8.00
 
40-44
 
8.02
6.88
 
35-39
 
6.79
3.38
 
30-34
 
3.90
3.38
 
25-29
 
7.91
5.64
 
20-24
 
2.23
5.75
 
15-19
 
7.46
8.57
 
10-14
 
8.02
9.81
 
5-9
 
3.45
4.62
 
0-4
 
4.01
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Assevent udalerrian 1.769 biztanle zeuden eta 820 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,16 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

1.769biztanle
820elkarbizitza-unitate
2,16lagun elkarbizitza-unitateko
520familia
Udalerria
% 25
% 27
% 11
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 520 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (225). Guraso bakarreko 90 familietatik 80etan ama zen guraso bakarra. 240 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 145k seme-alaba bakarra zuten etxean, 90k bi, eta 45k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 205 bikoteetatik 40tan (% 19,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

225
205
90
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean240
Seme-alaba bat145
Bi seme-alaba90
Hiru seme-alaba30
Lau edo gehiago15

15 urte edo gehiago zituzten 1.442 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 52,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 71,8).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 11
40-54% 16
55-64% 22
65-79% 35
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 9
25-39% 71
40-54% 68
55-64% 72
65-79% 64
80 +% 45

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,5 izatezko bikotean eta % 7,3 PACS bidez lotuta). % 25,9 ezkongabeak ziren, % 9,2 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 40,8
Ezkongabea% 25,9
Izatezko bikotean% 10,5
Alarguna% 9,2
PACS bidez lotuta% 7,3
Dibortziatuta% 6,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,5), eskulangileak (% 20,1), erdi-mailako lanbideak (% 16,5), enplegatuak (% 15,9). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,5) Nord departamenduko batez bestekoaren (% 27,9) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[10]

Udalerria
% 16
% 16
% 20
% 34
Nord
% 13
% 16
% 16
% 16
% 28
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 850 etxebizitza zeuden. Horietatik 820 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 23 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (699), eta apartamentuak gutxi ziren (148). Egoitza nagusietatik 492 beren jabearen bizilekuak ziren, 321 alokairuan zeuden, 265 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.[11]

850etxebizitza
820egoitza nagusi
699etxe
148apartamentu

Etxebizitza multzoa

820
Egoitza nagusia (820)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (23)

Etxe mota

699
148
Etxea (699)Apartamentua (148)

Jabetza egoera

492
321
265
Jabeak (492)Alokairuan (321)HLM (265)Doan lagata (7)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (407).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik22
1919-194541
1946-1970174
1971-1990407
1991-200565
2006-2020111

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (431). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (572 etxebizitzatan). 615 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 395 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 297tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela13
2 gela76
3 gela80
4 gela220
5 gela edo gehiago431

Berogailu mota

572
148
76
Gas sarea (572)Fuel-olioa (21)Elektrizitatea (148)Gas botila (3)Bestelakoak (76)

Aparkalekua eta ibilgailuak

615aparkalekua
395ibilgailu 1
297ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.048 biztanleetatik 808 aktibo ziren (% 77,1), horietako 695 lanean (% 66,3) eta 113 langabezian (aktiboen % 14,0).

1.04815-64 urteko biztanle
% 77,1aktibo
% 66,3lanean
% 14,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,2
25-54 urte% 92,5
55-64 urte% 59,5
Gizonak% 81,1
Emakumeak% 73,4

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 39,0
BEPC, brebeta% 15,8
CAP-BEP% 15,8
Batxilergoa% 15,1
Goi-mailako +2% 10,5
Goi-mailako +3/4% 1,1
Goi-mailako +5% 5,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

240 ez-aktibotik 94 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 39,2), 53 erretiraturik zeuden (% 22,1) eta 93 bestelako ez-aktibo ziren (% 38,8).

Ez-aktiboak

% 39
% 22
% 39
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 12
% 28
% 28
% 27
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 219 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 695 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

219enplegu udalerrian
% 91,8soldatapeko
% 8,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.400 eurokoa zen.

23.400 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.810 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 18 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 1 eraikuntza enpresa zen, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 2 zerbitzu enpresak ziren, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 2 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 1 iturgina, 2 ile apaindegiak eta 1 jatetxe.[13]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra harategi bat zen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2004ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 5,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « St-hilaire-sur-helpe », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]