Edukira joan

Fouronnes

Fouronnes
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Yonne
BarrutiAuxerreko barrutia
Kantonamenducanton of Courson-les-Carrières
Izen ofizialaFouronnes
Posta kodea89560
Geografia
Koordenatuak47°36′45″N 3°33′59″E / 47.6125°N 3.5664°E / 47.6125; 3.5664
Mapa
Azalera17,79 km²
Altitudea183 m, 343 m eta 239 m
MugakideakCharentenay, Courson-les-Carrières, Fontenay-sous-Fouronnes eta Mailly-le-Château
Demografia
Biztanleria183 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 100 (%56,2) (%43,8) 78 alt_right
Dentsitatea10 bizt/km²

Fouronnes Frantziako udalerria da, Yonne departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 183 biztanle zituen 17,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Charentenay, Courson-les-Carrières, Fontenay-sous-Fouronnes eta Mailly-le-Château.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
FouronnesFouronnes
Població amb 275 habitants (2000)Charentenay (4,5 km)
Població amb 116 habitants (2000)Mouffy (5,7 km)
Població amb 76 habitants (2000)Festigny (6,8 km)
Població amb 442 habitants (2000)Migé (7,1 km)
Població amb 366 habitants (2000)Val-de-Mercy (7,3 km)
Població amb 167 habitants (2000)Molesmes (7,5 km)
Població amb 69 habitants (2000)Fontenailles (7,8 km)
Població amb 176 habitants (2000)Merry-Sec (7,8 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 16,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 831 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Merry-sur-Yonne udalerrian dago, 5,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 776,9 mm-koa delarik[3].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,1 °C-koa da.[oh 1] Hilabeterik beroena uztaila da (19,9 °C) eta hotzena urtarrila (3,4 °C). Urteko prezipitazioa 824 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (82 mm) eta lehorrena otsaila (60 mm).[4]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,28 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,3 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2020 izan zen (12,8 °C) eta hotzena 1963 (9,1 °C).[4]

    Datu klimatikoak (Fouronnes)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.4 3.8 7.0 10.0 14.0 17.7 19.9 19.5 15.2 11.3 6.8 4.2 11.1
Pilatutako prezipitazioa (mm) 68 60 60 66 77 65 62 62 64 82 78 79 824
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,8+0,1+1,0+0,9+1,1+1,4+1,3+1,5−0,1+0,1+0,6+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Fouronnes udalerrian erroldatutako biztanleak 150 ziren. Familiak 60 ziren, horien artean 20 pertsona bakarrekoak ziren (12 bakarrik bizi ziren gizonak eta 8 bakarrik bizi ziren emakumeak), 20 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 20 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[5]

BiztanleriaUrtea1002003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 78 gizon, 100 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
6.41
 
85-89
 
5.00
0.00
 
80-84
 
11.00
6.41
 
75-79
 
5.00
14.10
 
70-74
 
5.00
0.00
 
65-69
 
5.00
0.00
 
60-64
 
0.00
0.00
 
55-59
 
11.00
6.41
 
50-54
 
5.00
6.41
 
45-49
 
0.00
14.10
 
40-44
 
0.00
6.41
 
35-39
 
5.00
20.51
 
30-34
 
16.00
0.00
 
25-29
 
5.00
0.00
 
20-24
 
0.00
6.41
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
11.00
6.41
 
5-9
 
5.00
6.41
 
0-4
 
11.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Fouronnes udalerrian 183 biztanle zeuden eta 92 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,99 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 32 kide bakarrekoak ziren, 27 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 22 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

183biztanle
92elkarbizitza-unitate
1,99lagun elkarbizitza-unitateko
59familia
22Bikotea seme-alabekin
27Bikotea seme-alabarik gabe etxean
11Guraso bakarrekoak
32Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 59 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (27). Guraso bakarreko 11 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 27 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

27
22
11
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 136 etxebizitza zeuden. Horietatik 87 egoitza nagusi ziren, 28 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 20 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (135), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 70 beren jabearen bizilekuak ziren, 13 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[9]

136etxebizitza
87egoitza nagusi
135etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

87
28
20
Egoitza nagusia (87)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (28)Hutsik (20)

Etxe mota

135
Etxea (135)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

70
13
Jabeak (70)Alokairuan (13)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik39
1919-194518
1946-197013
1971-19904
1991-20056
2006-20207

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (45). 52 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 58 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 40 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 39tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela6
3 gela16
4 gela20
5 gela edo gehiago45

Berogailu mota

15
16
52
Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (16)Gas botila (5)Bestelakoak (52)

Aparkalekua eta ibilgailuak

58aparkalekua
40ibilgailu 1
39ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 115 biztanleetatik 93 aktibo ziren (% 80,9), horietako 87 lanean (% 75,7) eta 5 langabezian (aktiboen % 5,4).

11515-64 urteko biztanle
% 80,9aktibo
% 75,7lanean
% 5,4langabezia-tasa

22 ez-aktibotik 7 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,8), 6 erretiraturik zeuden (% 27,3) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 36,4).

Ez-aktiboak

% 32
% 27
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 20 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 87 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

20enplegu udalerrian
% 55,0soldatapeko
% 45,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.530 eurokoa zen.

23.530 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.590 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 6 komertzioetatik, 1 eraikuntza enpresa zen, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen eta 2 administrazio publikoko enpresak ziren.[10]

2009an zeuden norbanakoentzako 2 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen eta 1 eraikuntza enpresa.[11]

2000. urtean Fouronnes udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.242 hektarea erabiltzen.[12]

  1. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,6 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. ↑ (Frantsesez) Station Météo-France « Merry-sur-Yonne », fiche climatologique. .
  4. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  5. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  11. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  12. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]