Edukira joan

Fresselines

Fresselines
Fresselines
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
DepartamenduaCreuse
Izen ofizialaFresselines
Jatorrizko izenaFresselines
Posta kodea23450
Geografia
Koordenatuak46°22′58″N 1°40′55″E / 46.3828°N 1.6819°E / 46.3828; 1.6819
Mapa
Azalera30,78 km²
Altitudea200 m, 366 m eta 280 m
MugakideakLourdoueix-Saint-Pierre, La Celle-Dunoise, Chambon-Sainte-Croix, Crozant, Maison-Feyne, Nouzerolles, Villard, Lourdoueix-Saint-Michel eta Saint-Plantaire
Demografia
Biztanleria509 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 285 (%56,4) (%43,6) 220 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²
paysdunois.fr

Fresselines (frantsesez eta ofizialki: Fresselines) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Creuse departamenduan dago, Akitania Berria eskualdean. Azken erroldaren arabera 509 biztanle zituen 30,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lourdoueix-Saint-Pierre, La Celle-Dunoise, Chambon-Sainte-Croix, Crozant, Maison-Feyne, Nouzerolles, Villard, Lourdoueix-Saint-Michel eta Saint-Plantaire.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
FresselinesFresselines
Població amb 102 habitants (2000)Nouzerolles (4,5 km)
Població amb 519 habitants (2000)Crozant (4,7 km)
Població amb 293 habitants (2000)Maison-Feyne (4,7 km)
Població amb 321 habitants (2000)Villard (5,9 km)
Població amb 377 habitants (2000)Lafat (7,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta mendiko klimaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da, 4,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 909 mm-koa da, urtarrilean 12,2 euri-egun eta uztailean 7,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Dun-le-Palestel udalerrian dago, 7,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 920,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 1974ko abuztuaren 15an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,8 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,7 °C) eta hotzena urtarrila (4,5 °C). Urteko prezipitazioa 925 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (90 mm) eta lehorrena uztaila (60 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,34 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,7 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenetatik lau 2000tik aurrerakoak dira (2020, 2022, 2023 eta 2025). Urterik beroena 2022 izan zen (13,2 °C) eta hotzena 1963 (9,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Fresselines)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.5 4.8 7.7 10.3 14.1 17.8 19.7 19.4 15.4 12.1 7.6 5.1 11.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 82 70 70 78 87 69 60 69 74 87 88 90 925
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,7 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,1+1,4+1,3+1,4+1,7+1,1+1,4−0,4+0,3+0,7+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,7 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea30060090012001500180021001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 220 gizon, 285 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
2.27
 
90-94
 
1.75
6.82
 
85-89
 
10.53
2.27
 
80-84
 
3.51
11.36
 
75-79
 
8.77
11.36
 
70-74
 
8.77
13.64
 
65-69
 
10.53
11.36
 
60-64
 
17.54
6.82
 
55-59
 
7.02
9.09
 
50-54
 
7.02
11.36
 
45-49
 
1.75
2.27
 
40-44
 
7.02
2.27
 
35-39
 
1.75
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
2.27
 
20-24
 
1.75
0.00
 
15-19
 
5.26
4.55
 
10-14
 
3.51
2.27
 
5-9
 
1.75
0.00
 
0-4
 
1.75
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Fresselines udalerrian 509 biztanle zeuden eta 292 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,74 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 46,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

509biztanle
292elkarbizitza-unitate
1,74lagun elkarbizitza-unitateko
151familia
Udalerria
% 10
% 35
% 47
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 151 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (101). Guraso bakarreko 20 familietatik 15etan ama zen guraso bakarra. 116 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 15k seme-alaba bakarra zuten etxean, 15k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[10]

101
30
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean116
Seme-alaba bat15
Bi seme-alaba15
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 60,3), enplegatuak (% 10,3), erdi-mailako lanbideak (% 8,6), bestelakoak (% 6,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 60,3) Creuse departamenduko batez bestekoaren (% 42,3) gainetik dago. 15 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 5,1).[10]

Udalerria
% 9
% 10
% 60
Creuse
% 11
% 15
% 12
% 42
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 599 etxebizitza zeuden. Horietatik 286 egoitza nagusi ziren, 227 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 86 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (587), eta apartamentuak gutxi ziren (9). Egoitza nagusietatik 247 beren jabearen bizilekuak ziren, 28 alokairuan zeuden, 3 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 11 doan lagata.[11]

599etxebizitza
286egoitza nagusi
587etxe
9apartamentu

Etxebizitza multzoa

286
227
86
Egoitza nagusia (286)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (227)Hutsik (86)

Etxe mota

587
Etxea (587)Apartamentua (9)

Jabetza egoera

247
28
Jabeak (247)Alokairuan (28)HLM (3)Doan lagata (11)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (118).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik118
1919-194549
1946-197044
1971-199045
1991-200517
2006-202013

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (147). 147 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 243 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 133 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 119tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela11
3 gela50
4 gela76
5 gela edo gehiago147

Berogailu mota

77
48
147
Gas sarea (3)Fuel-olioa (77)Elektrizitatea (48)Gas botila (11)Bestelakoak (147)

Aparkalekua eta ibilgailuak

243aparkalekua
133ibilgailu 1
119ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 258 biztanleetatik 174 aktibo ziren (% 67,4), horietako 148 lanean (% 57,4) eta 26 langabezian (aktiboen % 14,9).

25815-64 urteko biztanle
% 67,4aktibo
% 57,4lanean
% 14,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,0
25-54 urte% 85,6
55-64 urte% 54,1
Gizonak% 65,6
Emakumeak% 69,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 22,2
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 11,9
Batxilergoa% 16,3
Goi-mailako +2% 21,1
Goi-mailako +3/4% 10,5
Goi-mailako +5% 27,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 14,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

84 ez-aktibotik 12 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 14,3), 47 erretiraturik zeuden (% 56,0) eta 25 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,8).

Ez-aktiboak

% 14
% 56
% 30
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 82 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 148 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

82enplegu udalerrian
% 42,7soldatapeko
% 57,3ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.520 eurokoa zen.

22.520 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.210 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 27 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 1 janari enpresa zen, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 7 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 higiezinen enpresak ziren, 3 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 3 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 8 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 2 igeltseroak, 1 zurgina, 2 argiketariak, 1 ile apaindegia eta 1 jatetxe.[13]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 okindegi zen eta 1 harategia zen.[14]

2000. urtean Fresselines udalerrian 56 nekazaritza-ustiategi zeuden, 2.448 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1971ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Dun Le Palestel », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]