Edukira joan

Lompnas

Lompnas
Frantziako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Frantzia
Eskualdea
Departamendua
Barrutia
Kantoia
Auvernia-Rodano-Alpeak
Ain
 
 
Izen ofizialaLompnas
Posta kodea01680
Geografia
Koordenatuak45°48′11″N 5°31′13″E / 45.8031°N 5.5203°E / 45.8031; 5.5203
Mapa
Azalera12,69 km²
Altitudea400 m, 980 m eta 753 m
MugakideakBénonces, Innimond, Marchamp, Ordonnaz eta Seillonnaz
Demografia
Biztanleria171 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 89 (%53) (%47) 79 alt_right
Dentsitatea13 bizt/km²
lompnas.com

Lompnas Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 171 biztanle zituen 12,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bénonces, Innimond, Marchamp, Ordonnaz eta Seillonnaz.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,3 °C-koa da, 8,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1524 mm-koa da, urtarrilean 11,6 euri-egun eta uztailean 8,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Belley udalerrian dago, 13,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1099,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,2 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,4 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,7 °C) eta hotzena urtarrila (1,1 °C). Urteko prezipitazioa 1575 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (169 mm) eta lehorrena abuztua (102 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,35 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (8,5 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,4 °C) eta hotzena 1963 (7,5 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Lompnas)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 1.1 1.6 5.2 8.6 12.9 16.7 18.7 18.2 13.7 9.8 4.9 2.0 9.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 146 116 119 122 139 108 104 102 132 158 169 161 1575
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,4+1,3+1,2+1,2+1,5+0,9+1,3−0,1+0,3+0,9+1,4
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: −5 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (8,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea1002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 79 gizon, 89 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
11.24
12.66
 
80-84
 
11.24
0.00
 
75-79
 
0.00
6.33
 
70-74
 
5.62
6.33
 
65-69
 
5.62
17.72
 
60-64
 
5.62
0.00
 
55-59
 
11.24
0.00
 
50-54
 
0.00
6.33
 
45-49
 
0.00
6.33
 
40-44
 
5.62
6.33
 
35-39
 
21.35
12.66
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
5.62
0.00
 
20-24
 
5.62
6.33
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
6.33
 
5-9
 
0.00
12.66
 
0-4
 
11.24
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Lompnas udalerrian 171 biztanle zeuden eta 71 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,41 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 25 kide bakarrekoak ziren, 25 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 21 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

171biztanle
71elkarbizitza-unitate
2,41lagun elkarbizitza-unitateko
50familia
21Bikotea seme-alabekin
25Bikotea seme-alabarik gabe etxean
25Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 50 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (25). 29 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

25
25
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 112 etxebizitza zeuden. Horietatik 76 egoitza nagusi ziren, 27 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 9 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (103), eta apartamentuak gutxi ziren (9). Egoitza nagusietatik 56 beren jabearen bizilekuak ziren, 18 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

112etxebizitza
76egoitza nagusi
103etxe
9apartamentu

Etxebizitza multzoa

76
27
9
Egoitza nagusia (76)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (27)Hutsik (9)

Etxe mota

103
9
Etxea (103)Apartamentua (9)

Jabetza egoera

56
18
Jabeak (56)Alokairuan (18)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik37
1919-19456
1946-19704
1971-19908
1991-20055
2006-20209

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (40). 41 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 67 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 30 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 40tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela5
3 gela14
4 gela16
5 gela edo gehiago40

Berogailu mota

10
23
41
Fuel-olioa (10)Elektrizitatea (23)Gas botila (3)Bestelakoak (41)

Aparkalekua eta ibilgailuak

67aparkalekua
30ibilgailu 1
40ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 92 biztanleetatik 74 aktibo ziren (% 80,4), horietako 69 lanean (% 75,0) eta 5 langabezian (aktiboen % 6,8).

9215-64 urteko biztanle
% 80,4aktibo
% 75,0lanean
% 6,8langabezia-tasa

18 ez-aktibotik 2 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 11,1), 5 erretiraturik zeuden (% 27,8) eta 12 bestelako ez-aktibo ziren (% 66,7).

Ez-aktiboak

% 11
% 28
% 67
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 21 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 69 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

21enplegu udalerrian
% 38,1soldatapeko
% 66,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.830 eurokoa zen.

23.830 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.990 €
  1. ↑ Estazioko erregistroak 2001ko urriaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Belley Man », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.