Edukira joan

Maranville

Maranville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Marne Garaia
BarrutiChaumonteko barrutia
Kantonamenducanton of Juzennecourt
Izen ofizialaMaranville
Posta kodea52370
Geografia
Koordenatuak48°08′05″N 4°51′58″E / 48.1347°N 4.8661°E / 48.1347; 4.8661
Mapa
Azalera12,42 km²
Altitudea195 m, 350 m eta 272 m
MugakideakJuvancourt, Longchamp-sur-Aujon, Aizanville, Cirfontaines-en-Azois, Lavilleneuve-au-Roi, Montheries, Rennepont eta Vaudrémont
Demografia
Biztanleria405 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 203 (%50,2) (%49,8) 201 alt_right
Dentsitatea33 bizt/km²

Maranville Frantziako udalerria da, Marne Garaia departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 405 biztanle zituen 12,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Juvancourt, Longchamp-sur-Aujon, Aizanville, Cirfontaines-en-Azois, Lavilleneuve-au-Roi, Montheries, Rennepont eta Vaudrémont.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MaranvilleMaranville
Població amb 180 habitants (2000)Rennepont (1,7 km)
Població amb 111 habitants (2000)Vaudrémont (2,8 km)
Població amb 25 habitants (2000)Aizanville (3,6 km)
Població amb 72 habitants (2000)Montheries (5,0 km)
Població amb 163 habitants (2000)Juvancourt (5,4 km)
Població amb 148 habitants (2000)Pont-la-Ville (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 15,9 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 908 mm-koa da, urtarrilean 12,9 euri-egun eta uztailean 0,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Cunfin udalerrian dago, 17,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 900,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 1983ko uztailaren 31an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -21 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,2 °C) eta hotzena urtarrila (2,5 °C). Urteko prezipitazioa 931 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (94 mm) eta lehorrena apirila (64 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,25 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,6 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (11,6 °C) eta hotzena 1963 (8,4 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Maranville)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.5 3.1 6.2 9.5 13.7 17.2 19.2 18.7 14.3 10.5 6.0 3.4 10.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 83 71 72 64 84 72 74 69 71 86 91 94 931
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,3+0,9+0,9+1,1+1,4+1,3+1,3−0,2+0,1+0,8+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea3303603904204504805105401750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 201 gizon, 203 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
2.49
 
90-94
 
0.00
4.98
 
85-89
 
2.46
2.49
 
80-84
 
6.90
4.98
 
75-79
 
7.39
7.46
 
70-74
 
11.82
2.49
 
65-69
 
2.46
11.94
 
60-64
 
4.93
4.48
 
55-59
 
6.90
4.98
 
50-54
 
9.36
4.98
 
45-49
 
5.42
4.48
 
40-44
 
2.46
15.42
 
35-39
 
2.96
4.98
 
30-34
 
5.42
0.00
 
25-29
 
7.39
2.49
 
20-24
 
2.46
5.47
 
15-19
 
5.42
5.47
 
10-14
 
8.37
5.47
 
5-9
 
2.96
4.98
 
0-4
 
4.93
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Maranville udalerrian 383 biztanle zeuden eta 178 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,15 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 38,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 35,4 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

383biztanle
178elkarbizitza-unitate
2,15lagun elkarbizitza-unitateko
116familia
Udalerria
% 26
% 39
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 116 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (69). 74 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

69
46
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 43,8), eskulangileak (% 19,7), bestelakoak (% 11,2), enplegatuak (% 8,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 43,8) Marne Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 38,0) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 8
% 8
% 8
% 20
% 44
% 11
Marne Garaia
% 12
% 15
% 18
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 219 etxebizitza zeuden. Horietatik 175 egoitza nagusi ziren, 13 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 31 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (187), eta apartamentuak gutxi ziren (32). Egoitza nagusietatik 126 beren jabearen bizilekuak ziren, 47 alokairuan zeuden, 20 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[11]

219etxebizitza
175egoitza nagusi
187etxe
32apartamentu

Etxebizitza multzoa

175
31
Egoitza nagusia (175)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (13)Hutsik (31)

Etxe mota

187
32
Etxea (187)Apartamentua (32)

Jabetza egoera

126
47
20
Jabeak (126)Alokairuan (47)HLM (20)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (60).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik38
1919-194517
1946-197037
1971-199060
1991-200511
2006-202010

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (99). 90 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 121 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 70 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 87tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela6
3 gela31
4 gela39
5 gela edo gehiago99

Berogailu mota

41
32
90
Gas sarea (2)Fuel-olioa (41)Elektrizitatea (32)Gas botila (10)Bestelakoak (90)

Aparkalekua eta ibilgailuak

121aparkalekua
70ibilgailu 1
87ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 236 biztanleetatik 163 aktibo ziren (% 69,1), horietako 148 lanean (% 62,7) eta 15 langabezian (aktiboen % 9,2).

23615-64 urteko biztanle
% 69,1aktibo
% 62,7lanean
% 9,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 43,2
25-54 urte% 89,6
55-64 urte% 32,7
Gizonak% 74,0
Emakumeak% 63,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 13,8
BEPC, brebeta% 12,5
CAP-BEP% 9,6
Batxilergoa% 7,9
Goi-mailako +2% 5,0
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 0,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

73 ez-aktibotik 18 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 24,7), 31 erretiraturik zeuden (% 42,5) eta 24 bestelako ez-aktibo ziren (% 32,9).

Ez-aktiboak

% 25
% 42
% 33
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 102 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 148 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

102enplegu udalerrian
% 79,4soldatapeko
% 20,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 22.020 eurokoa zen.

22.020 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.980 €

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 290 ziren, horien artean 195 aktiboak ziren eta 95 inaktiboak ziren. 195 pertsona aktiboetatik 185 lanean zeuden (98 gizon eta 87 emakume) eta 10 langabezian zeuden (4 gizon eta 6 emakume). 95 pertsona inaktiboetatik 36 erretiraturik zeuden, 29 ikasten zeuden eta 30 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Maranville udalerrian 179 unitate fiskal zeuden, 442,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 15.505 euro zen.[13]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 1 eraikuntza enpresa zen, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen, 2 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[14]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 zurgina eta 1 ile apaindegia.[15]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra 120 m2 baino gutxiagoko denda bat zen.[16]

2000. urtean Maranville udalerrian 5 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1980ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,1 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Cunfin_sapc », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Revenus fiscaux des ménages en 2008
  14. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  15. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  16. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]