Edukira joan

Molring

Molring
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Ekialde Handia
Departamendua Mosela
BarrutiChâteau-Salinseko barrutia
Kantonamenducanton of Albestroff
Izen ofizialaMolring
Posta kodea57670
Geografia
Koordenatuak48°53′11″N 6°49′17″E / 48.8864°N 6.8214°E / 48.8864; 6.8214
Mapa
Azalera3,26 km²
Altitudea229 m, 257 m eta 244 m
MugakideakBassing, Guinzeling, Nébing eta Torcheville
Demografia
Biztanleria12 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3 (%33,3) (%66,7) 6 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²

Molring Frantziako udalerri bat da, Mosela departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 12 biztanle zituen 3,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bassing, Guinzeling, Nébing eta Torcheville.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MolringMolring
Població amb 76 habitants (2000)Guinzeling (1,8 km)
Població amb 364 habitants (2000)Nébing (2,0 km)
Població amb 138 habitants (2000)Bassing (2,3 km)
Població amb 174 habitants (2000)Torcheville (3,4 km)
Població amb 142 habitants (2000)Lhor (3,6 km)
Població amb 77 habitants (2000)Lostroff (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,8 °C-koa da, 17 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 941 mm-koa da, urtarrilean 11,9 euri-egun eta uztailean 9,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Rodalbe udalerrian dago, 9,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 737,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,1 °C-koa da, 2010ko abenduaren 26an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,6 °C) eta hotzena urtarrila (2,1 °C). Urteko prezipitazioa 848 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (90 mm) eta lehorrena apirila (50 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,32 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,3 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (11,8 °C) eta hotzena 1963 (8,2 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Molring)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.1 2.8 6.1 9.8 14.0 17.6 19.6 19.1 14.6 10.4 5.8 3.0 10.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 72 66 63 50 72 65 70 69 74 77 80 90 848
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,8+1,0+1,1+1,1+1,4+1,4+1,5+0,1+0,6+1,1+1,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,3 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Molring udalerrian erroldatutako biztanleak 10 ziren.4 zeuden familia guztiak seme-alabak dituen guraso-bakarreko familia bat zen.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0204060801001201750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6 gizon, 3 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
50.00
 
85-89
 
100.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
0.00
0.00
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
0.00
50.00
 
55-59
 
0.00
0.00
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Molring udalerrian 12 biztanle zeuden eta 4 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 3,00 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 0 kide bakarrekoak ziren, 0 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 4 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

12biztanle
4elkarbizitza-unitate
3,00lagun elkarbizitza-unitateko
4familia
4Bikotea seme-alabekin
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 4 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (4). 4 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

4
Bikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 8 etxebizitza zeuden. Horietatik 4 egoitza nagusi ziren, 1 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 3 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (8), eta apartamentuak gutxi ziren (0). Egoitza nagusietatik 3 beren jabearen bizilekuak ziren, 1 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[11]

8etxebizitza
4egoitza nagusi
8etxe
0apartamentu

Etxebizitza multzoa

4
1
3
Egoitza nagusia (4)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1)Hutsik (3)

Etxe mota

8
Etxea (8)

Jabetza egoera

3
1
Jabeak (3)Alokairuan (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik0
1919-19454
1946-19700
1971-19900
1991-20050
2006-20200

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (3). 2 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 4 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 2tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela0
4 gela1
5 gela edo gehiago3

Berogailu mota

1
1
2
Fuel-olioa (1)Elektrizitatea (1)Bestelakoak (2)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4aparkalekua
2ibilgailu 1
2ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6 biztanleetatik 5 aktibo ziren (% 83,3), horietako 5 lanean (% 83,3) eta 0 langabezian (aktiboen % 0,0).

615-64 urteko biztanle
% 83,3aktibo
% 83,3lanean
% 0,0langabezia-tasa

1 ez-aktibotik 1 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 100,0), 0 erretiraturik zeuden (% 0,0) eta 0 bestelako ez-aktibo ziren (% 0,0).

Ez-aktiboak

% 100
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 3 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 5 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

3enplegu udalerrian
% 33,3soldatapeko
% 66,7ez-soldatapeko

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 7 ziren, horien artean 4 aktiboak ziren eta 3 inaktiboak ziren. 4 pertsona aktiboak lanean(1 gizon eta 3 emakume) zeuden.. 3 Pertona inaktibo guztiak erretiraturik zeuden.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an herrian zegoen saltoki bakarra ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa batena zen.[13]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2005ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Rodalbe », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]