Edukira joan

Sparone

Sparone
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Piemonte
Italiako hiri metropolitarraTuringo Hiri Metropolitanoa
Izen ofizialaSparone
Posta kodea10080
ISTAT kodea001267
HerriburuaSparone
Geografia
Koordenatuak45°25′00″N 7°33′00″E / 45.4167°N 7.55°E / 45.4167; 7.55
Mapa
Azalera29,68 km²
Altitudea552 m
MugakideakAlpette, Corio, Forno Canavese, Ingria, Locana, Pratiglione, Ronco Canavese, Canischio, Ribordone eta Pont-Canavese
Demografia
Biztanleria939 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea32 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0124
Katastro kodeaI886
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaTO
comune.sparone.to.it

Sparone Italiako udalerri bat da. Turingo Hiri Metropolitanoan kokatuta dago, Piemonte eskualdean. 939 biztanle ditu, 29,68 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alpette, Corio, Forno Canavese, Ingria, Locana, Pratiglione, Ronco Canavese, Canischio, Ribordone eta Pont-Canavese.

BiztanleriaUrtea90012001500180021002400270030001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 442 gizon, 461 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.45
 
95-99
 
1.30
1.81
 
90-94
 
3.04
2.94
 
85-89
 
4.77
2.71
 
80-84
 
6.07
5.66
 
75-79
 
4.99
7.01
 
70-74
 
7.59
7.47
 
65-69
 
4.34
8.60
 
60-64
 
8.24
9.50
 
55-59
 
10.41
7.01
 
50-54
 
6.51
6.56
 
45-49
 
4.77
7.47
 
40-44
 
4.99
5.88
 
35-39
 
6.07
4.30
 
30-34
 
4.12
3.85
 
25-29
 
5.64
4.07
 
20-24
 
4.34
4.07
 
15-19
 
3.90
2.49
 
10-14
 
2.17
4.30
 
5-9
 
2.82
3.85
 
0-4
 
3.90
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 1.323 etxebizitza zeuden: 457 (% 34,5) okupatuta eta 866 (% 65,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,1 jabetzan zeuden, % 21,7 alokairuan eta % 3,2 beste titulu batekin.

1.323etxebizitza (2021)
457okupatuak
866hutsik (% 65,5)

Erabilera (2021)

457
866
Okupatuak (457)Hutsik edo ez-okupatuak (866)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,1
21,7
Jabetzan (75,1)Alokairuan (21,7)Beste titulu batekin (3,2)

2024an 456 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 213 (% 46,7) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2 kide zeuden.

456etxegune (2024)
213pertsona bakarrekoak (% 46,7)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide213
2 kide129
3 kide61
4 kide37
5 kide edo gehiago16

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]