Edukira joan

Uttenheim

Uttenheim
Üetene
Frantziako udalerria
Administrazioa
Antzinako herrialdea Alemaniar Inperioa
Lurralde Alsazia-Lorrena
District of Alsace-LorraineUnterelsaß
Izen ofizialaUttenheim
Jatorrizko izenaÜetene
Posta kodea67150
Geografia
Koordenatuak48°24′40″N 7°35′50″E / 48.4111°N 7.5972°E / 48.4111; 7.5972
Mapa
Azalera4,77 km²
Altitudea153 m, 159 m eta 156 m
MugakideakBolsenheim, Matzenheim, Niedernai, Osthouse, Sand eta Westhouse
Demografia
Biztanleria596 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 290 (%49,6) (%50,4) 295 alt_right
Dentsitatea125 bizt/km²
uttenheim.fr

Uttenheim Frantziako udalerria da, Rhin Beherea departamenduan dagoena, Ekialde Handia eskualdean. Azken erroldaren arabera 596 biztanle zituen 4,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bolsenheim, Matzenheim, Niedernai, Osthouse, Sand eta Westhouse.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
UttenheimUttenheim
Població amb 435 habitants (2000)Bolsenheim (1,6 km)
Població amb 1416 habitants (2000)Westhouse (1,6 km)
Població amb 1448 habitants (2000)Matzenheim (2,5 km)
Població amb 1147 habitants (2000)Sand (3,3 km)
Població amb 957 habitants (2000)Osthouse (3,6 km)
Població amb 1299 habitants (2000)Kertzfeld (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima kontinental du, eta Alsaziako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udazkenean eta neguan; uda beroa eta eguzkitsua; haize ahulak; laino maiz udazkenean)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da, 17,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 602 mm-koa da, urtarrilean 7,8 euri-egun eta uztailean 9,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Entzheim udalerrian dago, 15,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 635,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,4 °C-koa da, 2026ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23,6 °C-koa da, 1942ko urtarrilaren 23an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,3 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,7 °C) eta hotzena urtarrila (2,6 °C). Urteko prezipitazioa 674 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (79 mm) eta lehorrena otsaila (38 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,39 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,1 °C) baino 2,0 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (12,9 °C) eta hotzena 1963 (8,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Uttenheim)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 2.6 3.5 7.1 11.3 15.6 19.1 20.7 20.1 15.6 10.9 6.3 3.4 11.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 41 38 42 45 79 71 72 65 56 63 52 50 674
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,9+1,3+1,7+1,7+1,9+1,4+1,5+0,2+0,4+0,9+1,2
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,1 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea3504004505005506006507001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 295 gizon, 290 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
1.69
 
90-94
 
1.72
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
3.39
 
75-79
 
0.00
6.78
 
70-74
 
5.17
8.47
 
65-69
 
5.17
8.47
 
60-64
 
13.79
11.86
 
55-59
 
3.45
8.47
 
50-54
 
13.79
11.86
 
45-49
 
3.45
6.78
 
40-44
 
8.62
0.00
 
35-39
 
5.17
6.78
 
30-34
 
6.90
8.47
 
25-29
 
3.45
5.08
 
20-24
 
3.45
3.39
 
15-19
 
6.90
1.69
 
10-14
 
6.90
1.69
 
5-9
 
5.17
5.08
 
0-4
 
6.90
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Uttenheim udalerrian 596 biztanle zeuden eta 239 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,49 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 40,6). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 17,2 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

596biztanle
239elkarbizitza-unitate
2,49lagun elkarbizitza-unitateko
204familia
Udalerria
% 36
% 41
% 17
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 204 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (97). Guraso bakarreko 20 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 112 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 51k seme-alaba bakarra zuten etxean, 36k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[10]

97
87
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean112
Seme-alaba bat51
Bi seme-alaba36
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 29,7), erretiratuak (% 27,6), eskulangileak (% 17,2), goi-mailako langileak (% 8,4). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 29,7) Rhin Beherea departamenduko batez bestekoaren (% 16,8) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,1).[10]

Udalerria
% 8
% 30
% 8
% 17
% 28
Rhin Beherea
% 14
% 17
% 15
% 16
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 267 etxebizitza zeuden. Horietatik 237 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 23 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (237), eta apartamentuak gutxi ziren (29). Egoitza nagusietatik 196 beren jabearen bizilekuak ziren, 34 alokairuan zeuden, 3 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.[11]

267etxebizitza
237egoitza nagusi
237etxe
29apartamentu

Etxebizitza multzoa

237
23
Egoitza nagusia (237)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (23)

Etxe mota

237
29
Etxea (237)Apartamentua (29)

Jabetza egoera

196
34
Jabeak (196)Alokairuan (34)HLM (3)Doan lagata (7)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (65).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik37
1919-194516
1946-197021
1971-199065
1991-200556
2006-202028

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (163). 91 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 217 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 67 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 165tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela20
4 gela51
5 gela edo gehiago163

Berogailu mota

73
56
91
Gas sarea (6)Fuel-olioa (73)Elektrizitatea (56)Gas botila (11)Bestelakoak (91)

Aparkalekua eta ibilgailuak

217aparkalekua
67ibilgailu 1
165ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 397 biztanleetatik 313 aktibo ziren (% 78,8), horietako 306 lanean (% 77,1) eta 7 langabezian (aktiboen % 2,2).

39715-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 77,1lanean
% 2,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,5
25-54 urte% 97,3
55-64 urte% 60,7
Gizonak% 80,0
Emakumeak% 77,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 0,0
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 1,2
Batxilergoa% 2,9
Goi-mailako +2% 3,3
Goi-mailako +3/4% 2,8
Goi-mailako +5% 2,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 2,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

84 ez-aktibotik 30 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 35,7), 35 erretiraturik zeuden (% 41,7) eta 19 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,6).

Ez-aktiboak

% 36
% 42
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 11
% 38
% 17
% 29
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 35 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 306 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

35enplegu udalerrian
% 68,6soldatapeko
% 31,4ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 30.820 eurokoa zen.

30.820 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.890 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 11 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 3 eraikuntza enpresak ziren, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 zerbitzu enpresak ziren eta 3 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 5 zerbitzu publikoetatik, 3 iturginak ziren eta 2 ile apaindegiak.[13]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[14]

2000. urtean Uttenheim udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, 432 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1923ko maiatzaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 1,2 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Strasbourg-Entzheim », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]