Edukira joan

Trept

Trept
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Isère
BarrutiLa Tour-du-Pineko barrutia
Kantonamenducanton of Crémieu
Izen ofizialaTrept
Posta kodea38460
Geografia
Koordenatuak45°41′12″N 5°19′12″E / 45.6867°N 5.32°E / 45.6867; 5.32
Mapa
Azalera15,87 km²
Altitudea219 m, 360 m eta 265 m
MugakideakDizimieu, Saint-Chef, Saint-Hilaire-de-Brens, Salagnon, Siccieu-Saint-Julien-et-Carisieu eta Soleymieu
Demografia
Biztanleria2.095 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.103 (%52,6) (%47,4) 992 alt_right
Dentsitatea132 bizt/km²
trept.fr

Trept Frantziako udalerri bat da, Isère departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.095 biztanle zituen 15,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Dizimieu, Saint-Chef, Saint-Hilaire-de-Brens, Salagnon, Siccieu-Saint-Julien-et-Carisieu eta Soleymieu.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
TreptTrept
Població amb 1149 habitants (2000)Salagnon (3,3 km)
Població amb 672 habitants (2000)Soleymieu (3,3 km)
Població amb 613 habitants (2000)Dizimieu (4,0 km)
Població amb 533 habitants (2000)Vénérieu (4,5 km)
Població amb 463 habitants (2000)Moras (5,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,8 °C-koa da, 18,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1056 mm-koa da, urtarrilean 10,1 euri-egun eta uztailean 6,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Bourgoin-Jallieu udalerrian dago, 8,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 844 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2025ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,2 °C-koa da, 2012ko otsailaren 5an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (21,6 °C) eta hotzena urtarrila (3,1 °C). Urteko prezipitazioa 992 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (110 mm) eta lehorrena otsaila (58 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,44 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,6 °C) baino 2,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,8 °C) eta hotzena 1963 (9,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Trept)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.1 4.0 7.8 11.4 15.5 19.4 21.6 21.0 16.5 12.3 7.1 3.9 12.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 72 58 68 81 98 79 72 72 97 110 107 78 992
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,5+0,6+1,7+1,7+1,7+1,9+1,4+1,8+0,5+1,0+1,3+1,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,6 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea300600900120015001800210024001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 992 gizon, 1.103 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.45
0.50
 
85-89
 
1.81
4.03
 
80-84
 
2.27
2.02
 
75-79
 
1.81
3.02
 
70-74
 
2.27
5.54
 
65-69
 
7.62
9.48
 
60-64
 
5.80
7.96
 
55-59
 
9.43
10.99
 
50-54
 
8.98
5.04
 
45-49
 
5.80
5.04
 
40-44
 
6.26
5.95
 
35-39
 
6.26
5.04
 
30-34
 
7.16
4.03
 
25-29
 
4.08
5.95
 
20-24
 
1.81
5.95
 
15-19
 
7.62
8.47
 
10-14
 
8.07
2.52
 
5-9
 
6.26
8.47
 
0-4
 
6.26
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Trept udalerrian 2.095 biztanle zeuden eta 884 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,37 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 33,8). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 27,6 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

2.095biztanle
884elkarbizitza-unitate
2,37lagun elkarbizitza-unitateko
635familia
Udalerria
% 34
% 29
% 8
% 28
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 635 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (299). Guraso bakarreko 75 familietatik 45etan ama zen guraso bakarra. 300 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 139k seme-alaba bakarra zuten etxean, 147k bi, eta 48k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 299 bikoteetatik 19tan (% 6,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

261
299
75
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean300
Seme-alaba bat139
Bi seme-alaba147
Hiru seme-alaba39
Lau edo gehiago9

15 urte edo gehiago zituzten 1.666 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 38,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 80,5).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 8
40-54% 10
55-64% 15
65-79% 32
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 79
40-54% 79
55-64% 80
65-79% 69
80 +% 57

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 22,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 13,3 izatezko bikotean eta % 9,4 PACS bidez lotuta). % 21,5 ezkongabeak ziren, % 4,3 alargunak eta % 6,1 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 45,5
Ezkongabea% 21,5
Izatezko bikotean% 13,3
PACS bidez lotuta% 9,4
Dibortziatuta% 6,1
Alarguna% 4,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 27,4), eskulangileak (% 18,1), erdi-mailako lanbideak (% 18,0), goi-mailako langileak (% 16,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 27,4) Isère departamenduko batez bestekoaren (% 28,7) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,6).[10]

Udalerria
% 16
% 18
% 14
% 18
% 27
Isère
% 15
% 17
% 14
% 14
% 29
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 1.008 etxebizitza zeuden. Horietatik 887 egoitza nagusi ziren, 42 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 79 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (905), eta apartamentuak gutxi ziren (101). Egoitza nagusietatik 692 beren jabearen bizilekuak ziren, 180 alokairuan zeuden, 15 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 15 doan lagata.[11]

1.008etxebizitza
887egoitza nagusi
905etxe
101apartamentu

Etxebizitza multzoa

887
Egoitza nagusia (887)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (42)Hutsik (79)

Etxe mota

905
101
Etxea (905)Apartamentua (101)

Jabetza egoera

692
180
Jabeak (692)Alokairuan (180)HLM (15)Doan lagata (15)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (194).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik180
1919-194566
1946-1970101
1971-1990186
1991-2005154
2006-2020194

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (452). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (411 etxebizitzatan). 725 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 363 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 489tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela33
3 gela143
4 gela256
5 gela edo gehiago452

Berogailu mota

148
411
264
Gas sarea (29)Fuel-olioa (148)Elektrizitatea (411)Gas botila (35)Bestelakoak (264)

Aparkalekua eta ibilgailuak

725aparkalekua
363ibilgailu 1
489ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.324 biztanleetatik 1.086 aktibo ziren (% 82,0), horietako 1.028 lanean (% 77,6) eta 58 langabezian (aktiboen % 5,3).

1.32415-64 urteko biztanle
% 82,0aktibo
% 77,6lanean
% 5,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,9
25-54 urte% 96,1
55-64 urte% 66,0
Gizonak% 84,8
Emakumeak% 79,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,1
BEPC, brebeta% 18,9
CAP-BEP% 5,0
Batxilergoa% 3,4
Goi-mailako +2% 4,2
Goi-mailako +3/4% 4,7
Goi-mailako +5% 3,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

238 ez-aktibotik 104 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,7), 75 erretiraturik zeuden (% 31,5) eta 59 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,8).

Ez-aktiboak

% 44
% 32
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 21
% 30
% 23
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 404 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 1.028 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

404enplegu udalerrian
% 75,7soldatapeko
% 24,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.990 eurokoa zen.

28.990 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.290 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 82 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 1 janari enpresa zen, 4 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 15 eraikuntza enpresak ziren, 13 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 garraio enpresak ziren, 5 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 7 higiezinen enpresak ziren, 10 zerbitzu enpresak ziren, 10 administrazio publikoko enpresak ziren eta 7 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 25 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 margolaria, 2 zurginak, 1 iturgina, 5 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 4 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 3 jatetxeak eta 4 higiezinen agentziak.[13]

2009an zeuden 4 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 1 okindegi zen, 1 harategi zen eta 1 altzari denda zen.[14]

2000. urtean Trept udalerrian 11 nekazaritza-ustiategi zeuden, 582 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2003ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Bourgoin », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]