īž
Ulkoasu
Liivi
[muokkaa]Pronomini
[muokkaa]īž (ī’ž; gen eņtš, part ēņtšta, mon nom eņtšõd)
- (refleksiivinen) itse
- Ma tīeb īž eņtšõn tubbõ. – Rakennan itselleni talon.
- Ta piezūb ēņtšta. – Hän peseytyy ["pesee itsensä"]
Taivutus
[muokkaa]| Sijamuotoja | Yksikkö | Monikko |
|---|---|---|
| Nominatiivi | īž | eņtšõd |
| Genetiivi | eņtš | eņtšõd |
| Partitiivi | ēņtšta | eņtšidi |
| Datiivi | eņtšõn | eņtšõdõn |
| Instrumentaali | eņtšõks | eņtšõdõks |
| Illatiivi | eņtšõ eņtšõz | eņtšiz |
| Elatiivi | eņtšõst | eņtšist |
