Definition frÄn Wiktionary, den fria ordlistan.
īr
- ni
- Varianter: i
- Etymologi: Av fornnordiska Ăr, variant till Ă©r.
| Böjningar av ir |
Personliga former |
| 1:a pers. sing. |
2:a pers. sing. |
3:e pers. sing. |
1:a pers plur |
2:a pers plur |
3:e pers plur |
| indikativ |
yo |
tĂș |
vos |
él, ella, usted |
nosotros |
vosotros |
ellos, ellas, ustedes |
| presente |
voy |
vas |
vas |
va |
vamos |
vais |
van |
| pretérito imperfecto |
iba |
ibas |
iba |
Ăbamos |
ibais |
iban |
| pretérito perfecto simple |
fui |
fuiste |
fue |
fuimos |
fuisteis |
fueron |
| futuro |
iré |
irĂĄs |
irĂĄ |
iremos |
iréis |
irĂĄn |
| pretérito perfecto compuesto |
he ido |
has ido |
ha ido |
hemos ido |
habéis ido |
han ido |
| pretérito pluscuamperfecto |
habĂa ido |
habĂas ido |
habĂa ido |
habĂamos ido |
habĂais ido |
habĂan ido |
| pretérito anterior |
hube ido |
hubiste ido |
hubo ido |
hubimos ido |
hubisteis ido |
hubieron ido |
| futuro perfecto |
habré ido |
habrĂĄs ido |
habrĂĄ ido |
habremos ido |
habréis ido |
habrĂĄn ido |
| konjunktiv |
yo |
tĂș, vos |
él, ella, usted |
nosotros |
vosotros |
ellos, ellas, ustedes |
| presente |
vaya |
vayas |
vaya |
vayamos |
vayĂĄis |
vayan |
| pretérito imperfecto (1) |
fuera |
fueras |
fuera |
fuéramos |
fuerais |
fueran |
| pretérito imperfecto (2) |
fuese |
fueses |
fuese |
fuésemos |
fueseis |
fuesen |
| futuro imperfecto |
fuere |
fueres |
fuere |
fuéremos |
fuereis |
fueren |
| pretérito perfecto |
haya ido |
hayas ido |
haya ido |
hayamos ido |
hayĂĄis ido |
hayan ido |
| pretérito pluscuamperfecto (1) |
hubiera ido |
hubieras ido |
hubiera ido |
hubieramos ido |
hubierais ido |
hubieran ido |
| pretérito pluscuamperfecto (2) |
hubiese ido |
hubieses ido |
hubiese ido |
hubiésemos ido |
hubieseis ido |
hubiesen ido |
| futuro perfecto |
hubiere ido |
hubieres ido |
hubiere ido |
hubiéremos ido |
hubiereis ido |
hubieren ido |
| konditionalis |
yo |
tĂș, vos |
él, ella, usted |
nosotros |
vosotros |
ellos, ellas, ustedes |
| condicional simple |
irĂa |
irĂas |
irĂa |
irĂamos |
irĂais |
irĂan |
| condicional compuesto |
habrĂa ido |
habrĂas ido |
habrĂa ido |
habrĂamos ido |
habrĂais ido |
habrĂan ido |
| imperativ |
 |
(tĂș) |
(vos) |
(usted) |
(nosotros) |
(vosotros) |
(ustedes) |
| imperativo |
|
ve |
ve |
vaya |
vayamos |
id |
vayan |
| imperativo negativo |
 |
vayas |
vayas |
vaya |
vayamos |
vayĂĄis |
vayan |
| Opersonliga former |
| infinitivo simple |
ir |
infinitivo compuesto |
haber ido |
| gerundio simple |
yendo |
gerundio compuesto |
habiendo ido |
| participo |
ido |
 |
 |
|
ir
- Äka
- gÄ
- (hjÀlpverb) ska