Edukira joan

Juneda

Juneda
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaLleidako probintzia
Eremu funtzionalaPonent
EskualdeaGarrigues
AlkateaAntoni Villas Miranda
Izen ofizialaJuneda
Posta kodea25430
INEk ezarritako kodea25119
HerriburuaJuneda
Geografia
Koordenatuak41°32′57″N 0°49′30″E / 41.549157°N 0.825071°E / 41.549157; 0.825071
Mapa
Azalera47,3 km²
Altitudea264 m
MugakideakTorregrossa, Puiggròs, Les Borges Blanques, Cervià de les Garrigues, Castelldans, Puigverd de Lleida eta Miralcamp
Demografia
Biztanleria3.453 (2025)
alt_left 1.637 (%46,5) (%53,5) 1.886 alt_right
Dentsitatea73 bizt/km²
Etxebizitzak75
MatrikulaL
Hizkuntza ofizialakatalan
juneda.cat

Juneda Kataluniako udalerria da, Garrigues eskualdean eta Lleidako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 3.453 biztanle zituen 47,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Torregrossa, Puiggròs, Les Borges Blanques, Cervià de les Garrigues, Castelldans, Puigverd de Lleida eta Miralcamp.

Biztanleriaren tamainaUrtea0500100015002000250030003500400017001750180018501900195020002050JunedaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.886 gizon, 1.637 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.05
 
100+
 
0.06
0.27
 
95-99
 
0.98
1.33
 
90-94
 
1.47
1.43
 
85-89
 
3.18
2.01
 
80-84
 
4.15
4.35
 
75-79
 
5.56
3.82
 
70-74
 
5.01
4.93
 
65-69
 
6.23
6.20
 
60-64
 
6.60
5.83
 
55-59
 
5.50
7.85
 
50-54
 
7.09
9.12
 
45-49
 
7.21
7.95
 
40-44
 
6.90
6.84
 
35-39
 
6.66
5.25
 
30-34
 
4.70
5.94
 
25-29
 
3.97
6.26
 
20-24
 
4.46
6.57
 
15-19
 
5.19
6.47
 
10-14
 
6.35
4.03
 
5-9
 
4.40
3.50
 
0-4
 
4.34
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 41,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 38,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 23,3 —probintzian % 24,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Lleidako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 41,1Probintzia berean · % 25,6Erkidegoan · % 6,4Beste erkidegoa · % 3,6Estatutik kanpo · % 23,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 821 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 52,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Maroko, Senegal dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Euro
Afri
Amerika · % 6,8Europa · % 39Afrika · % 52,5Asia · % 1,7
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.846 etxebizitza zeuden: 1.292 (% 70,0) nagusiak eta 554 (% 30,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 118 (% 6,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 421 (% 22,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 4 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[6]

1.846etxebizitza
1.292etxegune
421hutsik (% 22,8)
1etxebizitza turistiko (2026) Lleidako mapa

Etxebizitza multzoa Lleidako mapa

1.292
554
Etxebizitza nagusia (1.292)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (554)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Lleidako mapa

1.307
421
Okupatuak (1.307)Noizbehinkakoak (118)Hutsik (421)

Guztira 1.292 etxegune zeuden, eta horietatik 303 (% 23,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1303
2 pertsona330
3 pertsona279
4 pertsona255
5 edo gehiago125

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.018 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 19,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 24,3 zen 2021ean eta % 26,1 2024an; beraz, 1,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 21,3 izatetik % 17,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 31,4 ziren, eta gizonen artean % 21,6; 9,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,8 eta gizonen % 17,7 ziren.

3.018biztanle 15 urte edo +, 2024
% 26,1goi-mailako ikasketak+1,9 puntu 2021etik mapa
% 17,3lehen hezkuntza edo gutxiago−4,1 puntu 2021etik mapa
% 10,3ikasten ari dira, 2024
% 17,3
% 37,5
% 19,1
% 26,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 17,3Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 37,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 19,1Goi-mailako ikasketak · % 26,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Lleidako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 68,3 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 31,7 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 18 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 44,6 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 55,4. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,5 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 4,5
DBH eta antzekoak
% 37,5
Erdi-mailako LH
% 10,6
Goi-mailako LH
% 8,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 9,3
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 5,2
Masterrak eta espezialitateak
% 2,7
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Juneda, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak789% 26,1349% 21,6440% 31,4
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa576% 19,1322% 19,9254% 18,1
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.132% 37,5659% 40,8473% 33,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago521% 17,3286% 17,7235% 16,8
Guztira3.018% 100,01.616% 100,01.402% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Juneda, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 24,3% 18,2% 36,3% 21,33.067
2022% 24,7% 18,7% 36,9% 19,73.076
2023% 25,7% 18,9% 37,4% 18,03.019
2024% 26,1% 19,1% 37,5% 17,33.018

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,3 ikasten ari zen (311 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 49,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,2 batxilergoan, % 14,5 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,5 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 56,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,6; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,9 eta emakumeen % 11,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 84,5 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,4 eta 25–29 urtekoen % 11,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,8 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 41,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 32,5.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 84,5
20–24 urte
% 41,4
25–29 urte
% 11,6
30–34 urte
% 4,8
35–39 urte
% 4,0
40–44 urte
% 3,2
45–49 urte
% 2,7
50–54 urte
% 2,2
55 urte edo +
% 0,3
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,6
Goi-mailako ikasketak
% 49,5
Erdi-mailako LH
% 14,5
Batxilergoa
% 30,2
DBH eta antzekoak
% 3,5
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,6
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 74,6 estatuan jaio zen, eta % 25,4 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 5,2 eta % 36,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 13,8 eta % 24,0, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 28,6
Goi-mailakoak
% 5,2
% 23,0
Batx. / erdi LH
% 12,8
% 38,6
DBH
% 45,9
% 9,8
Lehen H. edo gutx.
% 36,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 35,8
Goi-mailakoak
% 13,8
% 18,1
Batx. / erdi LH
% 18,0
% 31,1
DBH
% 44,2
% 14,9
Lehen H. edo gutx.
% 24,0
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 52,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 28,1 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.775 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 42.084 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.608 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 21.350 euro zen. Errenta gordina 19.374 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 62,5[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,9), beste diru-sarrerak (% 13,2), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 4,1).

63%
19%
13%
Soldata · % 62,5Pentsioak · % 18,9Langabezia · % 1,3Beste prestazioak · % 4,1Beste sarrerak · % 13,2
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,7 da, probintziakoaren (30,4; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Juneda udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.684 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,6; gainerako % 43,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 54,2, beste inaktiboak % 33,6 eta ikasleak % 12,2).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,2 zen eta emakumezkoena % 53,7; langabezia-tasa, aldiz, % 5,6 eta % 8,2 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.575 zen 2023ean, 2021eko 1.536etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 43,4 osatzen dute, eta gizonek % 56,6.

1.575okupatu, 2023+% 2,5 2021etik
% 43,4emakumeak okupatuen artean
% 56,6jarduera-tasa, 2024
% 6,8langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 52,8
% 23,5
% 14,6
Okupatuak · % 52,8Langabeak · % 3,8Ikasleak · % 5,3Erretiratuak · % 23,5Beste inaktiboak · % 14,6
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Juneda, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.570% 52,8887% 55,8683% 49,3
Langabeak114% 3,853% 3,361% 4,4
Inaktiboak1.290% 43,4649% 40,8641% 46,3
Guztira2.974% 100,01.589% 100,01.385% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 58,2), industria (% 20,9), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,8) eta eraikuntza (% 6,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 19,0), ondoren nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,8) eta merkataritza (% 12,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Lleidako mapa
% 14,8
% 20,9
% 58,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 14,8Industria · % 20,9Eraikuntza · % 6,0Zerbitzuak · % 58,2
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 19,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 14,8
Merkataritza
% 12,0
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,4
Administrazio publikoa
% 8,1
Hezkuntza
% 7,3
Eraikuntza
% 6,0
Ostalaritza
% 4,1
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,9
Jarduera profesionalak
% 3,4
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,2
Beste zerbitzu batzuk
% 1,7
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,5
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,0
Informazioa eta komunikazioak
% 1,0
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,7
Etxeetako jarduerak
% 0,5
Erauzketa-industriak
% 0,1
Higiezinen jarduerak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 49,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 29,4), eta oinarrizko okupazioak % 15,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 51,8 eta emakumeen % 46,6).

% 29,4
% 49,5
% 15,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 29,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 49,5Oinarrizko okupazioak · % 15,5Ez dago jasota · % 5,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Juneda, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak463% 29,4215% 24,1248% 36,3
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak780% 49,5462% 51,8318% 46,6
Oinarrizko okupazioak244% 15,5160% 17,984% 12,3
Ez dago jasota88% 5,655% 6,233% 4,8
Guztira1.575% 100,0892% 100,0683% 100,0

Okupatuen % 80,7 besteren konturako langileak dira, eta % 19,3 norberaren konturakoak.[17]

% 16,6
% 69,7
% 11,0
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,7Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 69,7Besteren kontura, aldi baterakoa · % 11,0
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Juneda, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura304% 19,3188% 21,1116% 17,0
Besteren kontura1.271% 80,7704% 78,9567% 83,0
Guztira1.575% 100,0892% 100,0683% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 74,5 estatuan jaio zen, eta % 25,5 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,4 okupatuak dira, % 31,8 erretiratuak, % 7,3 ikasleak, % 5,2 bestelako inaktiboak eta % 2,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,4 okupatuak dira, % 26,3 bestelako inaktiboak, % 5,4 langabeak, % 3,8 erretiratuak eta % 2,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,9 okupatuak dira, % 26,6 erretiratuak, % 18,0 bestelako inaktiboak, % 3,7 ikasleak eta % 2,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,2 okupatuak dira, % 31,7 bestelako inaktiboak, % 9,6 langabeak, % 5,0 erretiratuak eta % 3,6 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 53,4
Okupatuak
% 62,4
% 2,3
Langabeak
% 5,4
% 7,3
Ikasleak
% 2,1
% 31,8
Erretiratuak
% 3,8
% 5,2
Beste inakt.
% 26,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 48,9
Okupatuak
% 50,2
% 2,8
Langabeak
% 9,6
% 3,7
Ikasleak
% 3,6
% 26,6
Erretiratuak
% 5,0
% 18,0
Beste inakt.
% 31,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 72,1 estatuan jaio zen, eta % 27,9 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,1 oinarrizko okupazioetakoak eta % 4,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 43,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 4,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,8 oinarrizko okupazioetakoak eta % 7,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 33,9
Goi eta erdi maila
% 4,7
% 52,3
Langile kualifikatuak
% 50,8
% 6,7
Oinarrizko okup.
% 40,1
% 7,1
Ez dago jasota
% 4,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 43,7
Goi eta erdi maila
% 7,8
% 46,5
Langile kualifikatuak
% 46,8
% 4,6
Oinarrizko okup.
% 41,8
% 5,2
Ez dago jasota
% 3,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,1 zerbitzuetan ari dira, % 21,2 industrian, % 16,2 nekazaritzan eta % 8,4 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 36,5 industrian ari dira, % 29,1 nekazaritzan, % 26,1 zerbitzuetan eta % 8,0 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 79,9 zerbitzuetan ari dira, % 11,3 industrian, % 5,5 nekazaritzan eta % 3,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,3 zerbitzuetan ari dira, % 23,4 industrian, % 14,2 nekazaritzan eta % 2,1 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 16,2
Nekazaritza
% 29,1
% 21,2
Industria
% 36,5
% 8,4
Eraikuntza
% 8,0
% 54,1
Zerbitzuak
% 26,1
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 5,5
Nekazaritza
% 14,2
% 11,3
Industria
% 23,4
% 3,1
Eraikuntza
% 2,1
% 79,9
Zerbitzuak
% 60,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 247 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 3.279 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 47,3 km² denez, NAE lurraldearen % 69,3 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 70,6 lur goldagarria (2.314 ha, 219 ustiategitan), % 28,9 arbolak (949 ha, 137 ustiategitan), % 0,4 larre iraunkorrak (14,3 ha, 4 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (1 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,65 ha, 29 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
69%
31%
NAE · 3.279 ha (% 69,3)Gainerako azalera · 1.451 ha (% 30,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
71%
29%
Lur goldagarria · 2.314 ha (% 70,6)Larre iraunkorrak · 14,3 ha (% 0,4)Arbolak · 949 ha (% 28,9)Baratzeak · 0,65 ha (< % 0,1)Berotegiak · 1 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.192 behi, 98.922 txerri eta 1.464.000 hegazti (probintziako kopururik handiena) zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.076 gidari zeuden erroldatuta: 1.221 gizon (% 58,8) eta 855 emakume (% 41,2)[22]. Biztanleen % 58,9 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 3.309 ibilgailuk osatzen zuten: 1.960 turismo, 345 motozikleta, 290 kamioi, 272 furgoneta eta 222 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 556 turismokoa zen, probintziako (527) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,3 urtekoa zen; turismoen % 11,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 15k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 54,8 diesel zen eta % 43,7 gasolinazko; 40 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,2; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 34k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
32%
28%
34%
0 etiketa · 61 (% 1,9)ECO · 146 (% 4,5)C etiketa · 1.023 (% 31,8)B etiketa · 892 (% 27,7)Etiketarik gabe · 1.093 (% 34)
Turismoak, adinaren arabera
11%
16%
24%
33%
15%
< 4 urte · 221 (% 11,3)4–8 urte · 316 (% 16,1)8–15 urte · 473 (% 24,1)15–25 urte · 656 (% 33,5)≥ 25 urte · 294 (% 15)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Lleida.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Lleida.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1769576.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Lleida.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.