Edukira joan

Penelles

Penelles
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaLleidako probintzia
Eremu funtzionalaPonent
EskualdeaNoguera
AlkateaEloi Bergós Farràs
Izen ofizialaPenelles
Posta kodea25335
INEk ezarritako kodea25164
HerriburuaPenelles
Geografia
Koordenatuak41°45′30″N 0°57′55″E / 41.758332°N 0.965141°E / 41.758332; 0.965141
Mapa
Azalera25,5 km²
Altitudea276 m
MugakideakCastellserà, La Fuliola, Bellmunt d'Urgell, Ivars d'Urgell, Linyola, Bellcaire d'Urgell eta Montgai
Demografia
Biztanleria431 (2025)
alt_left 183 (%42,5) (%57,5) 248 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²
Etxebizitzak16
MatrikulaL
Hizkuntza ofizialakatalan
penelles.cat

Penelles Kataluniako udalerria da, Noguera eskualdean eta Lleidako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 431 biztanle zituen 25,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castellserà, La Fuliola, Bellmunt d'Urgell, Ivars d'Urgell, Linyola, Bellcaire d'Urgell eta Montgai.

Biztanleriaren tamainaUrtea020040060080010001200140017001750180018501900195020002050PenellesBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 248 gizon, 183 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.40
 
100+
 
0.00
0.81
 
95-99
 
1.64
1.21
 
90-94
 
2.19
1.21
 
85-89
 
3.28
5.24
 
80-84
 
6.56
4.03
 
75-79
 
7.10
4.03
 
70-74
 
4.37
11.69
 
65-69
 
7.65
12.50
 
60-64
 
9.84
6.45
 
55-59
 
8.20
7.66
 
50-54
 
7.65
8.06
 
45-49
 
6.56
7.26
 
40-44
 
4.92
3.63
 
35-39
 
4.92
5.24
 
30-34
 
3.28
2.82
 
25-29
 
3.83
6.05
 
20-24
 
3.83
3.23
 
15-19
 
4.92
4.84
 
10-14
 
2.73
2.02
 
5-9
 
3.83
1.61
 
0-4
 
2.73
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 45,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 38,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 6,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 10 —probintzian % 24,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Lleidako mapa
Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 45,9Probintzia berean · % 28,5Erkidegoan · % 9,3Beste erkidegoa · % 6,3Estatutik kanpo · % 10
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 43 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 46,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Maroko, Ukraina dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 16,3Europa · % 46,5Afrika · % 37,2
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 294 etxebizitza zeuden: 158 (% 53,7) nagusiak eta 136 (% 46,3) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 20 plazarekin (5 plaza etxebizitzako).[5]

294etxebizitza
158etxegune
4etxebizitza turistiko (2026) Lleidako mapa

Etxebizitza multzoa Lleidako mapa

158
136
Etxebizitza nagusia (158)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (136)

Guztira 158 etxegune zeuden, eta horietatik 41 (% 25,9) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 141
2 pertsona48
3 pertsona27
4 pertsona31
5 edo gehiago11

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 397 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 26,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,9.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 30,5 zen 2021ean eta % 32,5 2024an; beraz, 2,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 22,3 izatetik % 19,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 36,1 ziren, eta gizonen artean % 29,9; 6,3 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,5 eta gizonen % 23,8 ziren.

397biztanle 15 urte edo +, 2024
% 32,5goi-mailako ikasketak+2,0 puntu 2021etik mapa
% 19,9lehen hezkuntza edo gutxiago−2,4 puntu 2021etik mapa
% 19,9
% 26,7
% 20,9
% 32,5
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 19,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 26,7Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,9Goi-mailako ikasketak · % 32,5
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Lleidako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Penelles, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak129% 32,569% 29,960% 36,1
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa83% 20,952% 22,531% 18,7
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)106% 26,755% 23,851% 30,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago79% 19,955% 23,824% 14,5
Guztira397% 100,0231% 100,0166% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Penelles, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 30,5% 18,3% 28,9% 22,3394
2022% 31,5% 18,9% 28,1% 21,5391
2023% 31,6% 21,1% 26,7% 20,6389
2024% 32,5% 20,9% 26,7% 19,9397
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.248 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 45.963 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.608 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.850 euro zen. Errenta gordina 22.457 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 48,6[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,3), beste diru-sarrerak (% 20,5), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 6,1).

49%
23%
21%
Soldata · % 48,6Pentsioak · % 23,3Langabezia · % 1,5Beste prestazioak · % 6,1Beste sarrerak · % 20,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 29,4 da, probintziakoaren (30,4; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Penelles udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 181 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 45,9; gainerako % 54,1 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 43,9 zen eta emakumezkoena % 48,8; langabezia-tasa, aldiz, % 6,9 eta % 7,5 zen, hurrenez hurren.[11]

Okupatuen kopurua 175 zen 2023ean, 2021eko 168etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 46,3 osatzen dute, eta gizonek % 53,7.

175okupatu, 2023+% 4,2 2021etik
% 46,3emakumeak okupatuen artean
% 45,9jarduera-tasa, 2024
% 7,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 42,6
% 54,1
Okupatuak · % 42,6Langabeak · % 3,3Inaktiboak · % 54,1
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Penelles, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak168% 42,694% 40,974% 45,1
Langabeak13% 3,37% 3,06% 3,7
Inaktiboak213% 54,1129% 56,184% 51,2
Guztira394% 100,0230% 100,0164% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 68,6), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 14,9), industria (% 12,0) eta eraikuntza (% 4,6).[12]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Lleidako mapa
% 14,9
% 12,0
% 68,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 14,9Industria · % 12,0Eraikuntza · % 4,6Zerbitzuak · % 68,6

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 41,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 36,6), eta oinarrizko okupazioak % 13,1.[13] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 44,7), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 43,2).

% 36,6
% 41,7
% 13,1
% 8,6
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 36,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 41,7Oinarrizko okupazioak · % 13,1Ez dago jasota · % 8,6
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Penelles, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak64% 36,629% 30,935% 43,2
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak73% 41,742% 44,731% 38,3
Oinarrizko okupazioak23% 13,112% 12,811% 13,6
Ez dago jasota15% 8,611% 11,74% 4,9
Guztira175% 100,094% 100,081% 100,0

Okupatuen % 69,7 besteren konturako langileak dira, eta % 30,3 norberaren konturakoak.[14]

% 30,3
% 69,7
Norberaren kontura · % 30,3Besteren kontura eta beste egoera bat · % 69,7
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Penelles, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura53% 30,333% 35,120% 24,7
Besteren kontura122% 69,761% 64,961% 75,3
Guztira175% 100,094% 100,081% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 99 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.404 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 25,5 km² denez, NAE lurraldearen % 94,3 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 85,3 lur goldagarria (2.051 ha, 92 ustiategitan), % 14,7 arbolak (353 ha, 38 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,28 ha, 14 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
94%
NAE · 2.404 ha (% 94,3)Gainerako azalera · 146 ha (% 5,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
85%
15%
Lur goldagarria · 2.051 ha (% 85,3)Arbolak · 353 ha (% 14,7)Baratzeak · 0,28 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 2.031 behi eta 35.579 txerri zeuden[17][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 267 gidari zeuden erroldatuta: 160 gizon (% 59,9) eta 107 emakume (% 40,1)[18]. Biztanleen % 61,9 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 501 ibilgailuk osatzen zuten: 312 turismo, 60 motozikleta, 39 kamioi, 31 ziklomotor eta 30 furgoneta[18]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 724 turismokoa zen, probintziako (527) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 12,6 urtekoa zen; turismoen % 7,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 23,7k 25 urte baino gehiago[18]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,1 diesel zen eta % 46,8 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 43k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
23%
28%
43%
0 etiketa · 9 (% 1,8)ECO · 20 (% 4,1)C etiketa · 113 (% 23)B etiketa · 138 (% 28,1)Etiketarik gabe · 211 (% 43)
Turismoak, adinaren arabera
16%
21%
32%
24%
< 4 urte · 24 (% 7,7)4–8 urte · 50 (% 16)8–15 urte · 65 (% 20,8)15–25 urte · 99 (% 31,7)≥ 25 urte · 74 (% 23,7)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Lleida.tab.
  9. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Lleida.tab.
  10. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  16. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1769551.
  17. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  18. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Lleida.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.