Edukira joan

L'Albagés

L'Albagés
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaLleidako probintzia
Eremu funtzionalaPonent
EskualdeaGarrigues
AlkateaAlbert Donés Antequera
Izen ofizialaAlbagés, L'
Posta kodea25155
INEk ezarritako kodea25006
HerriburuaL'Albagés
Geografia
Koordenatuak41°27′02″N 0°44′25″E / 41.450555555556°N 0.74027777777778°E / 41.450555555556; 0.74027777777778
Mapa
Azalera25,7 km²
Altitudea372 m
MugakideakCastelldans, Cervià de les Garrigues, Juncosa, El Soleràs eta El Cogul
Demografia
Biztanleria339 (2025)
alt_left 156 (%46) (%54) 183 alt_right
Dentsitatea13 bizt/km²
Etxebizitzak9
MatrikulaL
Hizkuntza ofizialakatalan
albages.ddl.net

L'Albagés Kataluniako udalerria da, Garrigues eskualdean eta Lleidako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 339 biztanle zituen 25,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castelldans, Cervià de les Garrigues, Juncosa, El Soleràs eta El Cogul.

Biztanleriaren tamainaUrtea0200400600800100017001750180018501900195020002050L'AlbagésBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 183 gizon, 156 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
1.09
 
95-99
 
0.00
1.09
 
90-94
 
1.92
1.64
 
85-89
 
3.85
6.56
 
80-84
 
7.69
7.65
 
75-79
 
4.49
4.92
 
70-74
 
7.05
8.20
 
65-69
 
10.26
8.20
 
60-64
 
8.97
10.93
 
55-59
 
9.62
9.29
 
50-54
 
4.49
8.20
 
45-49
 
7.69
4.92
 
40-44
 
4.49
6.56
 
35-39
 
5.77
3.28
 
30-34
 
5.77
6.01
 
25-29
 
1.28
3.83
 
20-24
 
4.49
0.55
 
15-19
 
1.28
3.83
 
10-14
 
5.13
2.19
 
5-9
 
3.85
1.09
 
0-4
 
1.92
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 44,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 38,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 8,6 —probintzian % 24,6—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Lleidako mapa
Udal
Prob
Erki
Best
Esta
Udalerri berean · % 44,5Probintzia berean · % 25,4Erkidegoan · % 11,5Beste erkidegoa · % 10Estatutik kanpo · % 8,6
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 29 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 34,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Brasil, Errumania dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 34,5Europa · % 24,1Afrika · % 34,5Asia · % 6,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 251 etxebizitza zeuden: 136 (% 54,2) nagusiak eta 115 (% 45,8) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 11 plazarekin (5,5 plaza etxebizitzako).[5]

251etxebizitza
136etxegune
2etxebizitza turistiko (2026) Lleidako mapa

Etxebizitza multzoa Lleidako mapa

136
115
Etxebizitza nagusia (136)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (115)

Guztira 136 etxegune zeuden, eta horietatik 39 (% 28,7) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 139
2 pertsona32
3 pertsona29
4 pertsona22
5 edo gehiago14

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 317 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 35,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,4.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 25,2 zen 2021ean eta % 26,2 2024an; beraz, 1,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,9 izatetik % 17,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 30,6 ziren, eta gizonen artean % 22,5; 8,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,0 eta gizonen % 18,5 ziren.

317biztanle 15 urte edo +, 2024
% 26,2goi-mailako ikasketak+1,0 puntu 2021etik mapa
% 17,4lehen hezkuntza edo gutxiago−0,6 puntu 2021etik mapa
% 17,4
% 35,0
% 21,5
% 26,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 17,4Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 35,0Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 21,5Goi-mailako ikasketak · % 26,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Lleidako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Albagés, L', 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak83% 26,239% 22,544% 30,6
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa68% 21,541% 23,727% 18,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)111% 35,061% 35,350% 34,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago55% 17,432% 18,523% 16,0
Guztira317% 100,0173% 100,0144% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Albagés, L', 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 25,2% 19,8% 37,1% 17,9329
2022% 24,9% 22,1% 36,8% 16,2321
2023% 26,0% 21,7% 35,3% 17,0323
2024% 26,2% 21,5% 35,0% 17,4317
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.106 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 32.104 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.608 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 16.383 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 50,9[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 27,6), beste diru-sarrerak (% 12,9), langabezia-prestazioak (% 1,8), beste prestazioak (% 6,7).

51%
28%
13%
Soldata · % 50,9Pentsioak · % 27,6Langabezia · % 1,8Beste prestazioak · % 6,7Beste sarrerak · % 12,9
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 26,8 da, probintziakoaren (30,4; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6; Lleidako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Albagés, L' udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 168 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 53,3; gainerako % 46,7 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 56,7 zen eta emakumezkoena % 49,3; langabezia-tasa, aldiz, % 6,2 eta % 7,0 zen, hurrenez hurren.[11]

Okupatuen kopurua 163 zen 2023ean, 2021eko 163etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 42,9 osatzen dute, eta gizonek % 57,1.

163okupatu, 2023+% 0,0 2021etik
% 42,9emakumeak okupatuen artean
% 53,3jarduera-tasa, 2024
% 6,5langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 49,8
% 46,7
Okupatuak · % 49,8Langabeak · % 3,5Inaktiboak · % 46,7
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Albagés, L', 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak157% 49,891% 53,266% 45,8
Langabeak11% 3,56% 3,55% 3,5
Inaktiboak147% 46,774% 43,373% 50,7
Guztira315% 100,0171% 100,0144% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 49,7), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 27,6), eraikuntza (% 14,7) eta industria (% 8,0).[12]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Lleidako mapa
% 27,6
% 14,7
% 49,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 27,6Industria · % 8,0Eraikuntza · % 14,7Zerbitzuak · % 49,7

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 49,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 28,2), eta oinarrizko okupazioak % 9,8.[13] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 52,7 eta emakumeen % 45,7).

% 28,2
% 49,7
% 9,8
% 12,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 28,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 49,7Oinarrizko okupazioak · % 9,8Ez dago jasota · % 12,3
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Albagés, L', 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak46% 28,220% 21,526% 37,1
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak81% 49,749% 52,732% 45,7
Oinarrizko okupazioak16% 9,87% 7,59% 12,9
Ez dago jasota20% 12,317% 18,33% 4,3
Guztira163% 100,093% 100,070% 100,0

Okupatuen % 69,9 besteren konturako langileak dira, eta % 30,1 norberaren konturakoak.[14]

% 30,1
% 69,9
Norberaren kontura · % 30,1Besteren kontura eta beste egoera bat · % 69,9
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Albagés, L', 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura49% 30,136% 38,713% 18,6
Besteren kontura114% 69,957% 61,357% 81,4
Guztira163% 100,093% 100,070% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 80 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.364 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 25,7 km² denez, NAE lurraldearen % 53,1 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 96,8 arbolak (1.321 ha, 79 ustiategitan), % 3,1 lur goldagarria (42,5 ha, 28 ustiategitan), larre iraunkorrak (0,65 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,02 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
53%
47%
NAE · 1.364 ha (% 53,1)Gainerako azalera · 1.206 ha (% 46,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
97%
Lur goldagarria · 42,5 ha (% 3,1)Larre iraunkorrak · 0,65 ha (< % 0,1)Arbolak · 1.321 ha (% 96,8)Baratzeak · 0,02 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 398 behi zeuden[17][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 234 gidari zeuden erroldatuta: 150 gizon (% 64,1) eta 84 emakume (% 35,9)[18]. Biztanleen % 69 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 399 ibilgailuk osatzen zuten: 245 turismo, 51 motozikleta, 36 furgoneta, 33 kamioi eta 13 ziklomotor[18]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 723 turismokoa zen, probintziako (527) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13 urtekoa zen; turismoen % 8,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 18,4k 25 urte baino gehiago[18]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 56,9 diesel zen eta % 42,3 gasolinazko; 2 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,5; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,1k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,8k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
31%
23%
42%
0 etiketa · 5 (% 1,3)ECO · 11 (% 2,8)C etiketa · 120 (% 30,6)B etiketa · 92 (% 23,5)Etiketarik gabe · 164 (% 41,8)
Turismoak, adinaren arabera
9%
14%
24%
35%
18%
< 4 urte · 21 (% 8,6)4–8 urte · 35 (% 14,3)8–15 urte · 59 (% 24,1)15–25 urte · 85 (% 34,7)≥ 25 urte · 45 (% 18,4)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Lleida.tab.
  9. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Lleida.tab.
  10. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  16. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1902147.
  17. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Lleida.tab (Wikimedia Commons).
  18. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Lleida.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.