Nigüella
| Nigüella | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aragoiko udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Alkatea | Luis Brusil Sánchez | ||||||||||
| Izen ofiziala | Nigüella | ||||||||||
| Posta kodea | 50269 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 50187 | ||||||||||
| Herriburua | Nigüella | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°32′17″N 1°31′30″W / 41.538055555556°N 1.525°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 30,416482 km² | ||||||||||
| Altitudea | 480 m | ||||||||||
| Mugakideak | Ricla, Arándiga, Brea de Aragón, Mesones de Isuela eta Épila | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 58 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 2 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | Z | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | gaztelania | ||||||||||
Nigüella Zaragozako probintziako udalerria da, Aragoin, Espainia. Azken erroldaren arabera 58 biztanle zituen 30,4 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ricla, Arándiga, Brea de Aragón, Mesones de Isuela eta Épila.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 32 gizon, 26 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 36,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13,8 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 10,3 —probintzian % 19—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 6 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 50)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Argentina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 174 etxebizitza zeuden: 32 (% 18,4) nagusiak eta 142 (% 81,6) ez-nagusiak.[4]
Etxebizitza multzoa
Zaragozako mapa
Guztira 32 etxegune zeuden, eta horietatik 15 (% 46,9) pertsona bakarrekoak ziren.[5]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 62 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 14,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,8.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,0 zen 2021ean eta % 22,6 2024an; beraz, 2,6 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 33,3 izatetik % 25,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 30,8 ziren, eta gizonen artean % 16,7; 14,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 34,6 eta gizonen % 19,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 14 | % 22,6 | 6 | % 16,7 | 8 | % 30,8 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 9 | % 14,5 | 5 | % 13,9 | 4 | % 15,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 23 | % 37,1 | 18 | % 50,0 | 5 | % 19,2 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 16 | % 25,8 | 7 | % 19,4 | 9 | % 34,6 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 36 | % 100,0 | 26 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 20,0 | % 11,7 | % 35,0 | % 33,3 | 60 |
| 2022 | % 18,6 | % 10,2 | % 35,6 | % 35,6 | 59 |
| 2023 | % 18,3 | % 11,7 | % 38,3 | % 31,7 | 60 |
| 2024 | % 22,6 | % 14,5 | % 37,1 | % 25,8 | 62 |
Calatayudeko Erkidegoan dago.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.988 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 27.350 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.551 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 18.810 euro-koa izan zen pertsonako.
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1].
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Nigüella udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 26 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 41,9; gainerako % 58,1 inaktibo zeuden.[9] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 3,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 38,9 zen eta emakumezkoena % 46,2; langabezia-tasa, aldiz, % 0,0 eta % 8,3 zen, hurrenez hurren.[9]
Okupatuen kopurua 22 zen 2023ean, 2021eko 19etik gora.[10] Emakumeek okupatuen % 40,9 osatzen dute, eta gizonek % 59,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 25 | % 40,3 | 14 | % 38,9 | 11 | % 42,3 |
| Langabeak | 1 | % 1,6 | 0 | % 0,0 | 1 | % 3,8 |
| Inaktiboak | 36 | % 58,1 | 22 | % 61,1 | 14 | % 53,8 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 36 | % 100,0 | 26 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 40,9), eraikuntza (% 27,3), industria (% 18,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 13,6).[10]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 54,5; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 18,2), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 9,1.[11] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 61,5 eta emakumeen % 44,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2 | % 9,1 | 1 | % 7,7 | 1 | % 11,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 12 | % 54,5 | 8 | % 61,5 | 4 | % 44,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 4 | % 18,2 | 2 | % 15,4 | 2 | % 22,2 |
| Ez dago jasota | 4 | % 18,2 | 2 | % 15,4 | 2 | % 22,2 |
| Guztira | 22 | % 100,0 | 13 | % 100,0 | 9 | % 100,0 |
Okupatuen % 77,3 besteren konturako langileak dira, eta % 22,7 norberaren konturakoak.[12]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 5 | % 22,7 | 3 | % 23,1 | 2 | % 22,2 |
| Besteren kontura | 17 | % 77,3 | 10 | % 76,9 | 7 | % 77,8 |
| Guztira | 22 | % 100,0 | 13 | % 100,0 | 9 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 16 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 883 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[13][oh 2]. Udalerriaren azalera 30,4 km² denez, NAE lurraldearen % 29 da[14]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 62,2 lur goldagarria (549 ha, 11 ustiategitan), % 31,2 larre iraunkorrak (275 ha, ustiategi batean), % 6,6 arbolak (58,1 ha, 16 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,04 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 31 gidari zeuden erroldatuta: 23 gizon (% 74,2) eta 8 emakume (% 25,8)[15]. Biztanleen % 53,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 51 ibilgailuk osatzen zuten: 33 turismo, 8 kamioi, 4 furgoneta, 4 motozikleta eta 2 ziklomotor[15]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 569 turismokoa zen, probintziako (443) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,2 urtekoa zen; turismoen % 6,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 3k 25 urte baino gehiago[15]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66,7 diesel zen eta % 33,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 25,5k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zaragoza.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zaragoza.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zaragoza.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1640980.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

