Edukira joan

Ontiñena

Ontiñena
Ontiñena
Aragoiko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Aragoi
Probintzia Huescako probintzia
AlkateaÁngel Torres Mur
Izen ofizialaOntiñena
Jatorrizko izenaOntiñena
Posta kodea22232
INEk ezarritako kodea22165
HerriburuaOntiñena
Geografia
Koordenatuak41°40′34″N 0°05′21″E / 41.6762°N 0.0892°E / 41.6762; 0.0892
Mapa
Azalera136,957852 km²
Altitudea215 m
MugakideakBallobar, Alcolea de Cinca, Candasnos, Peñalba, Valfarta, Villanueva de Sigena eta Chalamera
Demografia
Biztanleria502 (2025)
alt_left 235 (%47,2) (%52,8) 263 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²
MatrikulaHU
Hizkuntza ofizialagaztelania
ontinena.es

Ontiñena (gaztelaniaz, aragoieraz eta ofizialki Ontiñena) Huescako Bajo Cinca eskualdean dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 502 biztanle zituen 137 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ballobar, Alcolea de Cinca, Candasnos, Peñalba, Valfarta, Villanueva de Sigena eta Chalamera.

Biztanleriaren tamainaUrtea480510540570600630660200020052010201520202025OntiñenaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 263 gizon, 235 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.38
 
95-99
 
1.28
1.52
 
90-94
 
2.55
3.42
 
85-89
 
2.98
4.56
 
80-84
 
7.23
5.32
 
75-79
 
4.68
6.08
 
70-74
 
5.53
9.89
 
65-69
 
11.06
9.51
 
60-64
 
8.94
6.84
 
55-59
 
10.64
6.46
 
50-54
 
4.26
6.84
 
45-49
 
5.53
8.75
 
40-44
 
6.38
6.84
 
35-39
 
3.40
7.60
 
30-34
 
4.26
3.80
 
25-29
 
5.96
4.94
 
20-24
 
3.40
1.90
 
15-19
 
2.98
1.90
 
10-14
 
3.83
1.52
 
5-9
 
2.55
1.90
 
0-4
 
2.55
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 41,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 39,2) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 19,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 13,3 —probintzian % 19,1—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Huescako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 41,2Probintzia berean · % 21,7Erkidegoan · % 4Beste erkidegoa · % 19,9Estatutik kanpo · % 13,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 66 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 45,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Kolonbia, Maroko dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 30,3Europa · % 45,5Afrika · % 22,7Ozeania · % 1,5
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 401 etxebizitza zeuden: 194 (% 48,4) nagusiak eta 207 (% 51,6) ez-nagusiak.[4]

401etxebizitza
194etxegune

Etxebizitza multzoa Huescako mapa

194
207
Etxebizitza nagusia (194)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (207)

Guztira 194 etxegune zeuden, eta horietatik 45 (% 23,2) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 145
2 pertsona58
3 pertsona39
4 pertsona41
5 edo gehiago11

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 477 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 15,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 38,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 24,9.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,9 zen 2021ean eta % 21,6 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 29,2 izatetik % 24,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 23,2 ziren, eta gizonen artean % 20,2; 2,9 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 30,0 eta gizonen % 20,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

477biztanle 15 urte edo +, 2024
% 21,6goi-mailako ikasketak+2,7 puntu 2021etik mapa
% 24,9lehen hezkuntza edo gutxiago−4,2 puntu 2021etik mapa
% 5,9ikasten ari dira, 2024
% 24,9
% 38,2
% 15,3
% 21,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 24,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 38,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 15,3Goi-mailako ikasketak · % 21,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Huescako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 57,3 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 42,7 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 3 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 45,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 54,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,7 ziren.[6]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,7
DBH eta antzekoak
% 38,2
Erdi-mailako LH
% 8,4
Goi-mailako LH
% 9,2
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 5,5
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,2
Masterrak eta espezialitateak
% 2,1
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Ontiñena, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak103% 21,652% 20,251% 23,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa73% 15,341% 16,032% 14,5
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)182% 38,2111% 43,271% 32,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago119% 24,953% 20,666% 30,0
Guztira477% 100,0257% 100,0220% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Ontiñena, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 18,9% 14,6% 37,3% 29,2466
2022% 19,4% 13,8% 38,0% 28,8479
2023% 19,9% 14,9% 37,7% 27,5483
2024% 21,6% 15,3% 38,2% 24,9477

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,9 ikasten ari zen (28 pertsona).[7] Ikasten ari zirenetatik, % 60,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 17,9 batxilergoan, % 10,7 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 10,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 60,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 61,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,4 eta emakumeen % 6,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 84,6 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 44,0 eta 25–29 urtekoen % 4,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,2 baino ez.[8] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 66,7 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 25,0.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 84,6
20–24 urte
% 44,0
25–29 urte
% 4,2
30–34 urte
% 3,0
35–39 urte
% 10,0
40–44 urte
% 2,9
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 60,7
Erdi-mailako LH
% 10,7
Batxilergoa
% 17,9
DBH eta antzekoak
% 10,7
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 87,4 estatuan jaio zen, eta % 12,6 atzerrian.[6] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 8,6 eta % 40,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 24,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 30,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 16,0 eta % 28,0, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 22,1
Goi-mailakoak
% 8,6
% 17,1
Batx. / erdi LH
% 8,6
% 43,2
DBH
% 42,9
% 17,6
Lehen H. edo gutx.
% 40,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 24,1
Goi-mailakoak
% 16,0
% 13,8
Batx. / erdi LH
% 20,0
% 31,8
DBH
% 36,0
% 30,3
Lehen H. edo gutx.
% 28,0
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 6,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 1,7.[7] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 63,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 0,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

2005ean 621 biztanle zituen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.886 euro-koa zen[9], eta etxegune bakoitzeko 39.757 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.090 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.050 euro zen. Errenta gordina 18.878 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 48,5[10]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,8), beste diru-sarrerak (% 22,8), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 3,9).

49%
24%
23%
Soldata · % 48,5Pentsioak · % 23,8Langabezia · % 1Beste prestazioak · % 3,9Beste sarrerak · % 22,8
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[11][oh 1]. Udalerrian indizea 24,3 da, probintziakoaren (28,1; Huescako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,4; Huescako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Ontiñena udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 238 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 50,3; gainerako % 49,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 54,9, beste inaktiboak % 37,9 eta ikasleak % 7,2).[12] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 4,2 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 52,2 zen eta emakumezkoena % 48,2; langabezia-tasa, aldiz, % 3,8 eta % 4,8 zen, hurrenez hurren.[12]

Okupatuen kopurua 229 zen 2023ean, 2021eko 215etik gora.[13] Emakumeek okupatuen % 45,0 osatzen dute, eta gizonek % 55,0.

229okupatu, 2023+% 6,5 2021etik
% 45,0emakumeak okupatuen artean
% 50,3jarduera-tasa, 2024
% 4,2langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 48,2
% 27,3
% 18,8
Okupatuak · % 48,2Langabeak · % 2,1Ikasleak · % 3,6Erretiratuak · % 27,3Beste inaktiboak · % 18,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Ontiñena, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak228% 48,2128% 50,2100% 45,9
Langabeak10% 2,15% 2,05% 2,3
Inaktiboak235% 49,7122% 47,8113% 51,8
Guztira473% 100,0255% 100,0218% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 50,7), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 31,4), industria (% 13,1) eta eraikuntza (% 4,8).[13] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 31,4), ondoren manufaktura-industria (% 12,2) eta merkataritza (% 11,4) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Huescako mapa
% 31,4
% 13,1
% 50,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 31,4Industria · % 13,1Eraikuntza · % 4,8Zerbitzuak · % 50,7
Jarduera-adar zehatzak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 31,4
Manufaktura-industria
% 12,2
Merkataritza
% 11,4
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 7,9
Administrazio publikoa
% 5,7
Ostalaritza
% 5,7
Eraikuntza
% 4,8
Jarduera profesionalak
% 3,9
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,9
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,1
Hezkuntza
% 2,6
Beste zerbitzu batzuk
% 1,7
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,7
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,3
Informazioa eta komunikazioak
% 1,3
Etxeetako jarduerak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,4
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Higiezinen jarduerak
% 0,0
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 60,7; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 18,3), eta oinarrizko okupazioak % 13,1.[14] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 60,3 eta emakumeen % 61,2).

% 18,3
% 60,7
% 13,1
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 18,3Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 60,7Oinarrizko okupazioak · % 13,1Ez dago jasota · % 7,9
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Ontiñena, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak42% 18,321% 16,721% 20,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak139% 60,776% 60,363% 61,2
Oinarrizko okupazioak30% 13,119% 15,111% 10,7
Ez dago jasota18% 7,910% 7,98% 7,8
Guztira229% 100,0126% 100,0103% 100,0

Okupatuen % 66,4 besteren konturako langileak dira, eta % 33,6 norberaren konturakoak.[15]

% 31,4
% 59,4
Norberaren kontura, langileak dituena · % 2,2Norberaren kontura, langilerik gabe · % 31,4Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 59,4Besteren kontura, aldi baterakoa · % 7,0
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Ontiñena, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura77% 33,644% 34,933% 32,0
Besteren kontura152% 66,482% 65,170% 68,0
Guztira229% 100,0126% 100,0103% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 87,5 estatuan jaio zen, eta % 12,5 atzerrian.[12] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,5 okupatuak dira, % 40,0 erretiratuak, % 4,1 ikasleak, % 2,7 langabeak eta % 2,7 bestelako inaktiboak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,4 bestelako inaktiboak dira, % 40,5 okupatuak eta % 8,1 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 45,3 okupatuak dira, % 27,4 bestelako inaktiboak, % 19,9 erretiratuak, % 4,5 ikasleak eta % 3,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,2 okupatuak dira, % 43,5 bestelako inaktiboak eta % 4,3 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 50,5
Okupatuak
% 40,5
% 2,7
Langabeak
% 8,1
% 4,1
Ikasleak
% 0,0
% 40,0
Erretiratuak
% 0,0
% 2,7
Beste inakt.
% 51,4
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 45,3
Okupatuak
% 52,2
% 3,0
Langabeak
% 4,3
% 4,5
Ikasleak
% 0,0
% 19,9
Erretiratuak
% 0,0
% 27,4
Beste inakt.
% 43,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 88,2 estatuan jaio zen, eta % 11,8 atzerrian.[14] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 33,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 61,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 41,7 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 18,9
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 64,0
Langile kualifikatuak
% 33,3
% 8,1
Oinarrizko okup.
% 66,7
% 9,0
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 23,1
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 61,5
Langile kualifikatuak
% 58,3
% 6,6
Oinarrizko okup.
% 41,7
% 8,8
Ez dago jasota
% 0,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[16] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 37,8 zerbitzuetan ari dira, % 36,9 nekazaritzan, % 17,1 industrian eta % 8,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 73,3 nekazaritzan ari dira, % 13,3 eraikuntzan, % 6,7 industrian eta % 6,7 zerbitzuetan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 69,2 zerbitzuetan ari dira, % 19,8 nekazaritzan eta % 11,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 83,3 zerbitzuetan ari dira, % 16,7 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 36,9
Nekazaritza
% 73,3
% 17,1
Industria
% 6,7
% 8,1
Eraikuntza
% 13,3
% 37,8
Zerbitzuak
% 6,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 19,8
Nekazaritza
% 16,7
% 11,0
Industria
% 0,0
% 0,0
Eraikuntza
% 0,0
% 69,2
Zerbitzuak
% 83,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 127 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 8.736 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[17][oh 2]. Udalerriaren azalera 137 km² denez, NAE lurraldearen % 63,8 da[18]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 67,7 lur goldagarria (5.913 ha, 117 ustiategitan), % 19,9 larre iraunkorrak (1.738 ha, 26 ustiategitan), % 12,4 arbolak (1.086 ha, 66 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,16 ha, 7 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
64%
36%
NAE · 8.736 ha (% 63,8)Gainerako azalera · 4.960 ha (% 36,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
68%
20%
12%
Lur goldagarria · 5.913 ha (% 67,7)Larre iraunkorrak · 1.738 ha (% 19,9)Arbolak · 1.086 ha (% 12,4)Baratzeak · 0,16 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 3.538 behi, 6.846 ardi eta ahuntz eta 38.934 txerri zeuden[19].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 325 gidari zeuden erroldatuta: 210 gizon (% 64,6) eta 115 emakume (% 35,4)[20]. Biztanleen % 65,3 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 511 ibilgailuk osatzen zuten: 342 turismo, 42 kamioi, 42 furgoneta, 40 ziklomotor eta 36 motozikleta[20]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 687 turismokoa zen, probintziako (556) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13 urtekoa zen; turismoen % 10,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,5k 25 urte baino gehiago[20]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58,3 diesel zen eta % 40,9 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 0,6). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 32,2k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
29%
34%
32%
0 etiketa · 5 (% 1)ECO · 19 (% 3,7)C etiketa · 149 (% 29,3)B etiketa · 172 (% 33,8)Etiketarik gabe · 164 (% 32,2)
Turismoak, adinaren arabera
11%
16%
22%
38%
13%
< 4 urte · 37 (% 10,8)4–8 urte · 55 (% 16,1)8–15 urte · 74 (% 21,6)15–25 urte · 130 (% 38)≥ 25 urte · 46 (% 13,5)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
Biztanleriaren bilakaera
1900191019301940195019601970198119861992199920042005
1.8271.8831.5821.2811.1351.041875722752751651623621
AgintaldiaAlkateaAlderdia
1979-1983Manuel Oliveros SanzPSOE
1983-1987Manuel Oliveros SanzPSOE
1987-1991Jose Pueyo EscanillaCDS
1991-1995Jose Pueyo EscanillaPAR
1995-1999Jose Pueyo EscanillaPAR
1999-2003Nuria Soler FerrerPAR
2003-2007Nuria Soler FerrerPAR
2007-2011Angel Torres MurPP
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Huesca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Huesca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  7. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Huesca.tab.
  10. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Huesca.tab.
  11. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  12. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Huesca.tab (Wikimedia Commons).
  18. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q983644.
  19. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Huesca.tab (Wikimedia Commons).
  20. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Huesca.tab (Wikimedia Commons).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]