Cardedeu
| Cardedeu | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Vallès Oriental | ||||||||||
| Alkatea | Josep Quesada | ||||||||||
| Izen ofiziala | Cardedeu | ||||||||||
| Posta kodea | 08440 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08046 | ||||||||||
| Herriburua | Cardedeu (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°38′26″N 2°21′34″E / 41.640555555556°N 2.3594444444444°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 12,1 km² | ||||||||||
| Altitudea | 193 m | ||||||||||
| Mugakideak | Cànoves i Samalús, Llinars del Vallès, Sant Antoni de Vilamajor, La Roca del Vallès eta Les Franqueses del Vallès | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 19.046 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 1.574 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 88 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| cardedeu.cat | |||||||||||
Cardedeu Kataluniako udalerria da, Vallès Oriental eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 16.596 biztanle zituen. 12,1 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cànoves i Samalús, Llinars del Vallès, Sant Antoni de Vilamajor, La Roca del Vallès eta Les Franqueses del Vallès.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 9.141 gizon, 9.909 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 27,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12,3 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 2.350 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 47,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Argentina, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 7.654 etxebizitza zeuden: 6.819 (% 89,1) nagusiak eta 835 (% 10,9) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 340 (% 4,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 378 (% 4,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 10 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 78 plazarekin (7,8 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 6.819 etxegune zeuden, eta horietatik 1.368 (% 20,1) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 16.144 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 43,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 23,7; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,0.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 40,8 zen 2021ean eta % 43,5 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 10,9 izatetik % 9,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,7 ziren, eta gizonen artean % 41,0; 4,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 10,3 eta gizonen % 7,7 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 73,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 26,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 343 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 55,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 45,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,4 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 7.016 | % 43,5 | 3.150 | % 41,0 | 3.866 | % 45,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 3.844 | % 23,8 | 2.010 | % 26,1 | 1.834 | % 21,7 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 3.823 | % 23,7 | 1.935 | % 25,2 | 1.888 | % 22,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.461 | % 9,0 | 593 | % 7,7 | 868 | % 10,3 |
| Guztira | 16.144 | % 100,0 | 7.688 | % 100,0 | 8.456 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 40,8 | % 24,1 | % 24,2 | % 10,9 | 15.434 |
| 2022 | % 41,6 | % 24,1 | % 24,2 | % 10,1 | 15.706 |
| 2023 | % 42,4 | % 24,0 | % 23,9 | % 9,6 | 15.960 |
| 2024 | % 43,5 | % 23,8 | % 23,7 | % 9,0 | 16.144 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 12,2 ikasten ari zen (1.966 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 53,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,4 batxilergoan eta % 13,7 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 55,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 52,6; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,3 eta emakumeen % 11,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 42,3 eta 25–29 urtekoen % 11,3; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 44,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 36,1.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 86,8 estatuan jaio zen, eta % 13,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 41,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 34,8 eta % 13,1, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 46,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,6 eta % 13,2, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 13,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,5.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 53,5 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 59,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.830 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 50.221 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.884 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 24.850 euro zen. Errenta gordina 24.114 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 64,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 16,1), beste diru-sarrerak (% 14,8), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,2 da, probintziakoaren (31,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cardedeu udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 9.773 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 61,6; gainerako % 38,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 50,2, beste inaktiboak % 33,0 eta ikasleak % 16,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 64,0 zen eta emakumezkoena % 59,4; langabezia-tasa, aldiz, % 6,5 eta % 9,2 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 8.902 zen 2023ean, 2021eko 8.457etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 49,3 osatzen dute, eta gizonek % 50,7.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 9.007 | % 56,8 | 4.522 | % 59,8 | 4.485 | % 54,0 |
| Langabeak | 766 | % 4,8 | 313 | % 4,1 | 453 | % 5,5 |
| Inaktiboak | 6.093 | % 38,4 | 2.721 | % 36,0 | 3.372 | % 40,6 |
| Guztira | 15.866 | % 100,0 | 7.556 | % 100,0 | 8.310 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 76,9), industria (% 16,4), eraikuntza (% 5,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,9), ondoren manufaktura-industria (% 15,7) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 9,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 44,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 42,1), eta oinarrizko okupazioak % 8,4.[16] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 45,1), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 44,3).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 3.744 | % 42,1 | 1.799 | % 39,9 | 1.945 | % 44,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 3.923 | % 44,1 | 2.037 | % 45,1 | 1.886 | % 43,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 752 | % 8,4 | 409 | % 9,1 | 343 | % 7,8 |
| Ez dago jasota | 483 | % 5,4 | 269 | % 6,0 | 214 | % 4,9 |
| Guztira | 8.902 | % 100,0 | 4.514 | % 100,0 | 4.388 | % 100,0 |
Okupatuen % 82,8 besteren konturako langileak dira, eta % 17,2 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.535 | % 17,2 | 919 | % 20,4 | 616 | % 14,0 |
| Besteren kontura | 7.367 | % 82,8 | 3.595 | % 79,6 | 3.772 | % 86,0 |
| Guztira | 8.902 | % 100,0 | 4.514 | % 100,0 | 4.388 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 87,0 estatuan jaio zen, eta % 13,0 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,0 okupatuak dira, % 22,5 erretiratuak, % 7,8 ikasleak, % 6,3 bestelako inaktiboak eta % 3,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,2 okupatuak dira, % 26,2 bestelako inaktiboak, % 6,5 erretiratuak eta % 6,5 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 54,2 okupatuak dira, % 20,2 erretiratuak, % 14,4 bestelako inaktiboak, % 6,3 ikasleak eta % 4,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,4 okupatuak dira, % 33,0 bestelako inaktiboak, % 9,4 langabeak, % 3,8 erretiratuak eta % 3,4 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 87,4 estatuan jaio zen, eta % 12,6 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 44,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 42,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,7 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 42,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 20,5 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 68,2 zerbitzuetan ari dira, % 21,5 industrian eta % 9,4 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,8 zerbitzuetan ari dira, % 17,2 industrian, % 14,8 eraikuntzan eta % 3,3 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 86,1 zerbitzuetan ari dira, % 12,3 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 89,1 zerbitzuetan ari dira, % 8,5 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 26 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 499 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 12,1 km² denez, NAE lurraldearen % 41,2 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 98,9 lur goldagarria (493 ha, 24 ustiategitan), % 1 arbolak (5 ha, 7 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,21 ha, 8 ustiategitan) eta larre iraunkorrak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 924 behi, 669 txerri eta 109 hegazti zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 11.922 gidari zeuden erroldatuta: 6.198 gizon (% 52) eta 5.724 emakume (% 48)[22]. Biztanleen % 62,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 13.710 ibilgailuk osatzen zuten: 9.405 turismo, 1.874 motozikleta, 854 furgoneta, 749 kamioi eta 415 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 494 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik eta Espainiakoaren (525) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 11,2 urtekoa zen; turismoen % 14,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 8,2k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,6 gasolinazko zen eta % 40 diesel; 214 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,6; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 9,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 20,3k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15406.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Cardedeuko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

