Òdena
| Òdena | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Anoia | ||||||||||
| Alkatea | Jaume Xaus Regordosa | ||||||||||
| Izen ofiziala | Òdena | ||||||||||
| Posta kodea | 08711 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08143 | ||||||||||
| Herriburua | Òdena (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°36′29″N 1°38′31″E / 41.608055555556°N 1.6419444444444°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 52,7 km² | ||||||||||
| Altitudea | 421 m | ||||||||||
| Mugakideak | Rubió, Castellfollit del Boix, Castellolí, La Pobla de Claramunt, Vilanova del Camí, Igualada eta Jorba | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 3.760 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 71 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 49 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| odena.cat | |||||||||||
Òdena Kataluniako udalerria da, Anoia eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 52,65 km²-ko azalera du eta 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 3.334 biztanle zituen.
Banaketa administratiboa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Hamar herritan banaturik dago:
| Herriaren izena | Biztanleak |
|---|---|
| el Bosc Gran | 17 |
| Can Sabater | 24 |
| Can Soler | 27 |
| les Casetes d'en Mussons | 70 |
| l'Espelt | 224 |
| la Font d'en Masarnau | 31 |
| Òdena | 1.320 |
| el Pla de la Masia | 1.099 |
| el Raval d'Aguilera | 61 |
| Samunta | 63 |
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Rubió, Castellfollit del Boix, Castellolí, La Pobla de Claramunt, Vilanova del Camí, Igualada eta Jorba.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 1.933 gizon, 1.823 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 21,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 9,4 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 353 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 36,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Pakistan, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.730 etxebizitza zeuden: 1.337 (% 77,3) nagusiak eta 393 (% 22,7) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 121 (% 7,0) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 199 (% 11,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 6 plazarekin (6 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 1.337 etxegune zeuden, eta horietatik 295 (% 22,1) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.145 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 29,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 33,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,0.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 27,6 zen 2021ean eta % 29,5 2024an; beraz, 1,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 14,8 izatetik % 13,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,3 ziren, eta gizonen artean % 25,9; 7,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,7 eta gizonen % 11,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 61,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 38,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 13 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 45,8 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 54,2. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,1 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 927 | % 29,5 | 418 | % 25,9 | 509 | % 33,3 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 747 | % 23,8 | 408 | % 25,2 | 339 | % 22,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.063 | % 33,8 | 607 | % 37,6 | 456 | % 29,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 408 | % 13,0 | 183 | % 11,3 | 225 | % 14,7 |
| Guztira | 3.145 | % 100,0 | 1.616 | % 100,0 | 1.529 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 27,6 | % 23,2 | % 34,4 | % 14,8 | 3.054 |
| 2022 | % 28,1 | % 23,4 | % 34,5 | % 14,0 | 3.085 |
| 2023 | % 28,9 | % 23,5 | % 34,2 | % 13,4 | 3.100 |
| 2024 | % 29,5 | % 23,8 | % 33,8 | % 13,0 | 3.145 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,8 ikasten ari zen (370 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 46,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 34,3 batxilergoan, % 13,0 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,1 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 49,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 42,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 12,5 eta emakumeen % 13,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 82,7 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 41,6 eta 25–29 urtekoen % 12,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 51,1 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,5.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 90,8 estatuan jaio zen, eta % 9,2 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,8 eta % 25,7, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 28,7 eta % 19,9, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,9.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 47,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 20,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.046 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 42.459 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.884 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 19.814 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 65,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,1), beste diru-sarrerak (% 10,3), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 4,1).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 25,8 da, probintziakoaren (31,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Òdena udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.869 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 60,6; gainerako % 39,4 inaktibo zeuden (erretiratuak % 56,2, beste inaktiboak % 28,3 eta ikasleak % 15,5).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,5 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 63,1 zen eta emakumezkoena % 57,8; langabezia-tasa, aldiz, % 7,6 eta % 11,7 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 1.668 zen 2023ean, 2021eko 1.575etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,6 osatzen dute, eta gizonek % 54,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 1.691 | % 54,8 | 923 | % 58,3 | 768 | % 51,1 |
| Langabeak | 178 | % 5,8 | 76 | % 4,8 | 102 | % 6,8 |
| Inaktiboak | 1.217 | % 39,4 | 583 | % 36,9 | 634 | % 42,2 |
| Guztira | 3.086 | % 100,0 | 1.582 | % 100,0 | 1.504 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 63,0), industria (% 28,2), eraikuntza (% 7,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,6).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 27,3), ondoren merkataritza (% 16,8) eta eraikuntza (% 7,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 54,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 31,3), eta oinarrizko okupazioak % 9,8.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 57,7 eta emakumeen % 49,5).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 522 | % 31,3 | 255 | % 28,1 | 267 | % 35,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 900 | % 54,0 | 524 | % 57,7 | 376 | % 49,5 |
| Oinarrizko okupazioak | 164 | % 9,8 | 86 | % 9,5 | 78 | % 10,3 |
| Ez dago jasota | 82 | % 4,9 | 43 | % 4,7 | 39 | % 5,1 |
| Guztira | 1.668 | % 100,0 | 908 | % 100,0 | 760 | % 100,0 |
Okupatuen % 82,9 besteren konturako langileak dira, eta % 17,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 286 | % 17,1 | 193 | % 21,3 | 93 | % 12,2 |
| Besteren kontura | 1.382 | % 82,9 | 715 | % 78,7 | 667 | % 87,8 |
| Guztira | 1.668 | % 100,0 | 908 | % 100,0 | 760 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 91,5 estatuan jaio zen, eta % 8,5 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,4 okupatuak dira, % 23,1 erretiratuak, % 6,8 ikasleak, % 6,6 bestelako inaktiboak eta % 5,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,7 okupatuak dira, % 37,6 bestelako inaktiboak, % 5,4 ikasleak, % 5,4 langabeak eta % 4,0 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 52,5 okupatuak dira, % 23,9 erretiratuak, % 10,7 bestelako inaktiboak, % 6,9 langabeak eta % 6,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,1 okupatuak dira, % 34,8 bestelako inaktiboak, % 16,1 langabeak, % 5,4 ikasleak eta % 2,7 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 93,0 estatuan jaio zen, eta % 7,0 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 19,6 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,7 zerbitzuetan ari dira, % 34,2 industrian, % 11,8 eraikuntzan eta % 2,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,3 zerbitzuetan ari dira, % 33,8 industrian eta % 8,5 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 75,9 zerbitzuetan ari dira, % 21,3 industrian eta % 2,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 78,3 zerbitzuetan ari dira, % 19,6 industrian eta % 2,2 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 89 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 2.651 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 52,7 km² denez, NAE lurraldearen % 50,3 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 84,6 lur goldagarria (2.244 ha, 79 ustiategitan), % 10,5 arbolak (279 ha, 65 ustiategitan), % 4,8 larre iraunkorrak (126 ha, 2 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,79 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,65 ha, 24 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 313 behi, 12.818 txerri eta 100.067 hegazti zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.559 gidari zeuden erroldatuta: 1.414 gizon (% 55,3) eta 1.145 emakume (% 44,7)[22]. Biztanleen % 68,1 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 4.057 ibilgailuk osatzen zuten: 2.354 turismo, 616 motozikleta, 354 kamioi, 353 furgoneta eta 195 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 627 turismokoa zen, probintziako (402) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,6 urtekoa zen; turismoen % 9,4k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 15,1k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,2 gasolinazko zen eta % 46,1 diesel; 48 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,2; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 31,5k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15957.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea
| Anoiako udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Argençola • Bellprat • el Bruc • Cabrera d'Anoia • Calaf • Calonge de Segarra • Capellades • Carme • Castellfollit de Riubregós • Castellolí • Copons • els Hostalets de Pierola • Igualada • Jorba • la Llacuna • Masquefa • Montmaneu • Òdena • Orpí • Piera • la Pobla de Claramunt • els Prats de Rei • Pujalt • Rubió • Sant Martí Sesgueioles • Sant Martí de Tous • Sant Pere Sallavinera • Santa Margarida de Montbui • Santa Maria de Miralles • la Torre de Claramunt • Vallbona d'Anoia • Veciana • Vilanova del Camí | ||
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

