Montgat
| Montgat | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Maresme | ||||||||||
| Alkatea | Andreu Absil Solà | ||||||||||
| Izen ofiziala | Montgat | ||||||||||
| Posta kodea | 08390 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08126 | ||||||||||
| Herriburua | Montgat Sant Joan | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°28′00″N 2°16′44″E / 41.4667°N 2.279°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 2,9 km² | ||||||||||
| Altitudea | 20 m | ||||||||||
| Mugakideak | Tiana, Alella, El Masnou eta Badalona | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 12.879 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 4.441 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Argelès-sur-Mer | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| montgat.cat | |||||||||||
Montgat Kataluniako udalerria da, Maresmen eta Bartzelonako probintzian dagoena. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 10.270 biztanle zituen. 2,95 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Tiana, Alella, El Masnou eta Badalona.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 6.288 gizon, 6.547 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 21,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 16,7 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 2.144 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 50,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Txina, Kolonbia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 5.276 etxebizitza zeuden: 4.671 (% 88,5) nagusiak eta 605 (% 11,5) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 253 (% 4,8) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 392 (% 7,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 38 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 223 plazarekin (5,87 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 4.671 etxegune zeuden, eta horietatik 1.025 (% 21,9) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 10.762 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 44,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 25,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 21,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,2 zen 2021ean eta % 44,4 2024an; beraz, 3,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 10,1 izatetik % 8,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 46,7 ziren, eta gizonen artean % 41,9; 4,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 9,7 eta gizonen % 6,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 192 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 55,6 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 44,4. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,9 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 4.777 | % 44,4 | 2.198 | % 41,9 | 2.579 | % 46,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 2.746 | % 25,5 | 1.401 | % 26,7 | 1.345 | % 24,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 2.342 | % 21,8 | 1.281 | % 24,4 | 1.061 | % 19,2 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 897 | % 8,3 | 360 | % 6,9 | 537 | % 9,7 |
| Guztira | 10.762 | % 100,0 | 5.240 | % 100,0 | 5.522 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 41,2 | % 26,5 | % 22,2 | % 10,1 | 10.213 |
| 2022 | % 42,1 | % 25,6 | % 22,7 | % 9,6 | 10.334 |
| 2023 | % 43,2 | % 25,4 | % 22,4 | % 9,0 | 10.525 |
| 2024 | % 44,4 | % 25,5 | % 21,8 | % 8,3 | 10.762 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,9 ikasten ari zen (1.168 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 50,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 30,5 batxilergoan, % 14,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,6 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 56,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,8 eta emakumeen % 11,9. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 86,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 45,3 eta 25–29 urtekoen % 10,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,3 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 49,6 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 34,7.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 83,1 estatuan jaio zen, eta % 16,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 40,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,6 eta % 10,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 44,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,4 eta % 8,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,0 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,4.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 53,1 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.158 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 49.338 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.884 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 26.250 euro zen. Errenta gordina 24.815 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 68,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 13,9), beste diru-sarrerak (% 13,2), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3,4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,2 da, probintziakoaren (31,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Montgat udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 6.655 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 62,7; gainerako % 37,3 inaktibo zeuden (erretiratuak % 48,0, beste inaktiboak % 36,9 eta ikasleak % 15,1).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 64,5 zen eta emakumezkoena % 61,1; langabezia-tasa, aldiz, % 5,7 eta % 9,1 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 6.023 zen 2023ean, 2021eko 5.685etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 49,1 osatzen dute, eta gizonek % 50,9.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 6.161 | % 58,1 | 3.134 | % 60,8 | 3.027 | % 55,6 |
| Langabeak | 494 | % 4,7 | 191 | % 3,7 | 303 | % 5,6 |
| Inaktiboak | 3.952 | % 37,3 | 1.833 | % 35,5 | 2.119 | % 38,9 |
| Guztira | 10.607 | % 100,0 | 5.158 | % 100,0 | 5.449 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 84,7), industria (% 10,1), eraikuntza (% 5,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,2).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,8), ondoren osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,3) eta manufaktura-industria (% 9,5) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 46,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 41,0), eta oinarrizko okupazioak % 7,1.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 48,1 eta emakumeen % 45,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2.471 | % 41,0 | 1.180 | % 38,5 | 1.291 | % 43,6 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 2.823 | % 46,9 | 1.472 | % 48,1 | 1.351 | % 45,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 430 | % 7,1 | 255 | % 8,3 | 175 | % 5,9 |
| Ez dago jasota | 299 | % 5,0 | 156 | % 5,1 | 143 | % 4,8 |
| Guztira | 6.023 | % 100,0 | 3.063 | % 100,0 | 2.960 | % 100,0 |
Okupatuen % 82,6 besteren konturako langileak dira, eta % 17,4 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.047 | % 17,4 | 655 | % 21,4 | 392 | % 13,2 |
| Besteren kontura | 4.976 | % 82,6 | 2.408 | % 78,6 | 2.568 | % 86,8 |
| Guztira | 6.023 | % 100,0 | 3.063 | % 100,0 | 2.960 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 84,4 estatuan jaio zen, eta % 15,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,8 okupatuak dira, % 21,9 erretiratuak, % 6,4 ikasleak, % 6,1 bestelako inaktiboak eta % 3,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,8 okupatuak dira, % 33,3 bestelako inaktiboak, % 4,5 erretiratuak, % 4,5 ikasleak eta % 3,9 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 56,1 okupatuak dira, % 19,1 erretiratuak, % 13,7 bestelako inaktiboak, % 5,8 ikasleak eta % 5,3 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,9 okupatuak dira, % 34,6 bestelako inaktiboak, % 5,7 langabeak eta % 4,9 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 85,6 estatuan jaio zen, eta % 14,4 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 48,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 38,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 37,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,7 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 46,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 44,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 4,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 43,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 39,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,7 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 76,5 zerbitzuetan ari dira, % 15,1 industrian eta % 8,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 86,5 zerbitzuetan ari dira, % 6,4 industrian eta % 5,4 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 91,2 zerbitzuetan ari dira, % 6,5 industrian eta % 2,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,6 zerbitzuetan ari dira, % 3,8 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 7.725 gidari zeuden erroldatuta: 4.097 gizon (% 53) eta 3.628 emakume (% 47)[19]. Biztanleen % 60,2 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 9.416 ibilgailuk osatzen zuten: 6.239 turismo, 1.957 motozikleta, 445 furgoneta, 361 kamioi eta 182 ziklomotor[19]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 486 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik eta Espainiakoaren (525) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 10,7 urtekoa zen; turismoen % 15,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 7,7k 25 urte baino gehiago[19]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66,4 gasolinazko zen eta % 31,3 diesel; 154 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,7; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 10,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 15,3k ez zuen etiketarik[oh 2].
Ondasun nabarmenak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Ca l'Alzina dorretxea
- Sant Martí eliza erromanikoa (XI. mendekoa)
- "Tirant lo Blanc" liburutegi publikoa
- Montsolisko markesen etxea
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Montgatko udalaren webgunea.
| Maresmeko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Alella • Arenys de Mar • Arenys de Munt • Argentona • Cabrera de Mar • Cabrils • Caldes d'Estrac • Calella • Canet de Mar • Dosrius • Malgrat de Mar • el Masnou • Mataró • Montgat • Òrrius • Palafolls • Pineda de Mar • Premià de Dalt • Premià de Mar • Sant Andreu de Llavaneres • Sant Cebrià de Vallalta • Sant Iscle de Vallalta • Sant Pol de Mar • Sant Vicenç de Montalt • Santa Susanna • Teià • Tiana • Tordera • Vilassar de Dalt • Vilassar de Mar | ||
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

